Na dětském astmatu má velký podíl znečištěné ovzduší z dopravy

Zdraví
12. 4. 2019 06:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Každý pátý případ dětského astmatu ve Velké Británii má svůj původ ve znečištění ovzduší z dopravy. Naznačuje to alespoň nový výzkum publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health. Vědci v něm tvrdí, že vystavení oxidu dusičitému je jedno z hlavních rizik onemocněním astmatem. Zprávu přinesl server The Independent.

Až čtyři miliony (13 procent) ze všech případů dětského astmatu celosvětově se podle studie váže právě k dopravnímu znečištění oxidem dusičitým. V samotné Velké Británii je to skoro každé páté dítě, přičemž ve větších městech jako Londýn (29 procent) nebo Manchester (23 procent) je číslo ještě o něco vyšší.

"Naše studie dokazuje, že politická iniciativa na zmírnění znečištění ovzduší, které souvisí s dopravou, opravdu může vést ke zlepšení zdraví dětí a také samozřejmě ke snížení emisí skleníkových plynů," uvedl hlavní autor výzkumu doktor Ploy Achakulwisut z Univerzity George Washingtona v USA.

Podle vědců výpary z aut a jiných silničních přepravců poškozují dýchací cesty - vytvoří v nich zánět, z něhož se později u dětí, které jsou k tomu geneticky predisponované, vyvine astma. Která látka konkrétně je nejvíce škodlivá, vědci nevědí. Nicméně předchozí výzkumy se shodují na oxidu dusičitém.

Výzkum využil celosvětových údajů o koncentraci oxidu dusičitého a frekvenci výskytu astmatu v daných oblastech, aby odhadl počet případů u dětí ve věku 1-18 let, které by mohly souviset se znečištěným ovzduším z dopravy. Nejhůře na tom jsou děti v Jižní Koreji (31 procent). V regionu střední Evropy, kam spadá i Česká republika, studie eviduje 14 procent dětských astmatických případů souvisejících s dopravním znečištěním. Podle České iniciativy pro astma (ČIPA) se u nás výskyt astmatu u dětí pohybuje mezi 10-15 procenty.

"Zdá se, že znečištění oxidem dusičitým je významným rizikovým faktorem pro výskyt astmatu v dětství ve vyspělých i rozvojových zemích, zejména v městských oblastech. Naše zjištění naznačují, že směrnici Světové zdravotnické organizace pro roční průměrnou koncentraci oxidu dusičitého je třeba přehodnotit. Vystavení se emisím z dopravy by se mělo zmírnit," doporučuje jedna z autorek studie, doktorka Susan Anenbergová, rovněž z Univerzity George Washingtona v USA.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/PA/John Giles

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ