Období rýmičky přichází. Jak se jí vyhnout?

Zdraví
7. 10. 2016 13:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ráno je chladno, během dne se ale občas udělá skoro letní počasí. Výkyvy teplot nahrávají vzniku nejrůznějších onemocnění. Rýma, kašel a zvýšená teplota. Jak se připravit na sezonu kapesníků?

Teče vám z nosu. Máte ucpané dutiny. Nedokážete se na nic soustředit, protože vám třeští hlava. Nemusíte ale polykat hromady prášků, abyste se nepříjemné rýmy a kašle zbavili. V ideálním případě začněte pracovat na posílení své imunity už teď. Tak vás rýmička neskolí, a když už, zkrotíte ji jednodušeji.

V první řadě nepodceňujte sílu nachlazení. Nesnažte se ho jenom tak přechodit. Následky by se s vámi mohly táhnout delší dobu. Z obyčejné rýmy se může stát chronický zánět dutin, z kašle také jeho chronická verze. Samozřejmě záleží na věku a celkové kondici člověka. Proto hned, když zpozorujete, že na vás "něco leze", zalehněte do postele se zázvorovým čajem. Když podchytíte nachlazení včas, můžete být za pár dní zase fit.

Kapky do nosu a očkování

Dříve než se uchýlíte do čekárny k doktorovi, zkuste se poradit s lékárníkem. První nával pacientů je znát už teď. "Tak od půlky září začínají být lidé nachlazení. Probíhá u nich klasický začátek - rýma, bolest hlavy, kašel a někdy i zvýšená teplota. Těmto pacientům většinou doporučuji nějaký kombinovaný prášek, který zároveň uvolňuje dutiny a snižuje teplotu," řekla TÝDNU lékárnice Barbora Danková.

Největší zájem je o kapky nebo spreje do nosu, pastilky či kloktadla proti kašli. Záleží jenom na pacientovi, která forma léků je pro něho příjemnější. "U klasické rýmy se dá použít sprej s mořskou vodou nebo přímo s účinnou látkou. U kašle je důležité vědět, jaký typ pacienta trápí, a podle toho vyberu vhodný lék," dodala Danková.

Počet pacientů už začal plnit i čekárny u praktických lékařů. Zatím to ale není nijak dramatické. Až přijde větší ochlazení, deště a lidé se vrátí z dovolených, teprve přijde ta pravá sezona.

"Většinou se počet pacientů za den pohybuje kolem padesáti," vysvětlila praktická lékařka Irena Hrušková z Prahy 9. Kromě preventivního podávání vitaminu C můžete také zvážit očkování proti chřipce. Toto onemocnění se může rozvinout právě z nedoléčeného nachlazení a virózy. "Očkování proti chřipce má rozhodně význam. Chřipka je závažné onemocnění, které se podceňuje, přitom může skončit i smrtí. Nyní máme naočkováno čtyřicet lidí a počítáme, že jich bude kolem dvou set," dodala Hrušková.

S očkováním proti chřipce má dobré zkušenosti i manažer Karel Černý. "Hradí nám ho zaměstnavatel. Jako prevence to rozhodně není špatné. Od té doby, co chodím na očkování pravidelně, se mi chřipky vyhýbají. Pokud mě zastihne nějaké nachlazení, tak jen v minimální verzi, a jsem schopen ho vyřešit bez pomoci lékaře během pár dní," ujistil.

Autor: Karolína BělohlávkováFoto: ČTK , DPA/Maurizio Gambarini

Další čtení

Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Každý desátý Čech pije nadměrně, varuje zpráva o alkoholu

Zdraví
20. 3. 2025

Proč má Švédsko tak málo rakoviny plic? Může za to i snus, náhrada cigaret

Zdraví
21. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ