Obezitu neléčí jen bandáž žaludku, jsou i nové metody

Zdraví
23. 3. 2011 10:30
V některých případech konzervativní medicína a léky jednoduše nestačí.
V některých případech konzervativní medicína a léky jednoduše nestačí.

Každým rokem se téměř dva tisíce obézních lidí rozhodnou pro chirurgický zákrok, který by jim měl pomoci v léčbě jejich nemoci. Přestože čísla stále stoupají a stále více pacientů má zájem využít této možnosti, většina Čechů zná pouze bandáž žaludku. Existuje však několik dalších metod, které nemocnice nabízejí.

Za posledních deset let bylo v Česku provedeno přes osm tisíc laparoskopických operací, při nichž byl obézním lidem chirurgicky zmenšen žaludek. Podle odhadu chirurga Mojmíra Kasalického z Ústřední vojenské nemocnice by však tento zákrok potřebovalo podstoupit až třikrát více pacientů. "Za poslední roky výrazně vzrostla obezita, v české populaci je až 21 procent obézních jedinců a dalších 34 procent lidí má nadváhu," shrnuje statistiky Kasalický.

Kdy je člověk obézní:
Obecně se dá říct, že 30 až 40 kilogramů navíc už představuje závažný problém. Lékaři však používají údaj BMI, ve kterém je zahrnuta i výška a věk pacienta. Pokud BMI přesahuje číslo 30, spadá člověk do kategorie obézní.
Podle něho většině případů nedokáže konzervativní medicína s léčbou kil navíc pomoci a musí nastoupit léčba chirurgická. Zde však Kasalický naráží na malou informovanost Čechů, pro které  prý léčba obezity představuje "nandání kroužku na žaludek". Existuje však několik dalších možností, které chirurgická léčba nabízí.

"V praxi máme další čtyři metody. Je třeba ale zdůraznit, že žádná z nich není ideální a pacienti si musejí uvědomit, že spolu s operací budou muset podstoupit i razantní změnu životního stylu," varuje Kasalický. Jeho slova potvrzuje čtyřicetiletá Jana, která před půlrokem absolvovala jednu z méně známých metod zvanou tubulizace. "Při bandáži žaludku jsem se cpala dorty a skoro vůbec jsem neshodila. Při druhé operaci jsem si ale uvědomila, že musím změnit všechno, že lepší je jíst často, ale málo, a začala jsem se i víc hýbat," popisuje Jana, která za půl roku shodila 38 kilogramů.

Ani podle odborníků není bandáž žaludku ideální. "Zjistili jsme, že za několik let umí tělo mozek oklamat a člověk začne jíst opět jako dřív," podotýká Kasalický, podle kterého jsou mnohem účinnější nové metody, které se do Česka dostávají ze zahraničí. V roce 2010 rostl zájem zejména o gastroplikaci a tubulizaci. "Klíčové však zůstává, že nejde o to, aby člověk zhubl, ale aby žil dobře," dodává Kasalický.

Léčba obezity není jen bandáž žaludku:

1) Bandáž žaludku
Doposud nejoblíbenější metoda v Česku. Je šetrná k zažívacímu traktu a jako jediná se dá zpětně zrušit. Bandáž se provádí pomocí kroužku, který se nasazuje na horní část žaludku a zpomaluje příjem potravy; člověk se cítí sytý při menším objemu jídla. "Nevýhoda této metody je, že tekutější strava projde a nic se nezmění, člověk nezhubne," tvrdí Kasalický.

2) Sleeve gastrectomy - tubulizace žaludku
Při této operaci se odstraní 85 procent žaludku včetně buněk produkujících hormon ovlivňující sytost. Do zmenšeného žaludku se tak vejde strava o objemu jednoho jogurtu. "Pacienti jsou poté velice dobře naladěni a veselí. Nutno ale říci, že se poté již nikdy pořádně nenajedí," dodává Kasalický.

3) Žaludeční bypass
Tato metoda patří k nejoblíbenějším v USA. Operace vypadá tak, že žaludek se zmenší, ale neodstraní. Malá kapsa, která z něho vznikne, se napojí na tenké střevo, odkud strava pokračuje dále zažívacím traktem. Část žaludku, dvanácterník a část tenkého střeva však zůstanou nevyužity. "Nevýhoda je, že pacienti se musejí hlídat, aby jim nechyběly potřebné minerály a vitaminy," vysvětluje Kasalický.

4) Biliopankreatická diverze
Je to nejinvazivnější metoda, která funguje na podobném principu jako žaludeční bypass - s tím rozdílem, že žaludek je na tenké střevo napojen mnohem později. Tím je zajištěno výrazné snížení vstřebávání živin, především tuků. "U nás to není moc oblíbené, protože je to skutečně obrovský zásah do zažívacího traktu," říká Kasalický.

5) Žaludeční plikace
V současné chvíli je to jedna z metod, která je v Česku stále oblíbenější. V praxi to vypadá tak, že se žaludek vyplní žaludkem. "Připomíná to ponožku, kterou vtáhnete do sebe. Výhoda je, že je to zřejmě reverzibilní, bezpečné a ekonomicky nenáročné," tvrdí Kasalický.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ