Pět lidí s roztroušenou sklerózou pokořilo Kilimandžáro

Zdraví
31. 10. 2010 15:37
Nejvyšší africká hora Kilimandžáro.
Nejvyšší africká hora Kilimandžáro.

Z expedice na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v Tanzanii se vrátilo do Prahy pět pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS). S dvanáctičlenným podpůrným týmem zdolali horu vysokou 5895 metrů nad mořem jako první lidé s nemocí, která postupně zbavuje schopnosti pohybu. Většina pacientů končí na vozíku.

Členkou výpravy byla i vozíčkářka Daniela Bláhová, za pomoci nosičů a manžela se dostala až na William´s point ve výšce 5100 metrů. "Vrátili se všichni v pořádku. Odletělo jich 17, přiletělo 17, z toho pět ereskářů. Jsou nadšení a jsou super," řekl po příletu expedice na pražské ruzyňské letiště prezident Unie Roska sdružující pacienty s touto nemocí Karel Hrkal.

"Ze sedmnácti účastníků expedice RS Kilimanjaro 2010 se podařilo zdolat vrchol třinácti, což je zároveň jeden z nejúspěšnějších skupinových výstupů," doplnila vedoucí expedice Vendula Plavcová. Další pacientka s roztroušenou sklerózou Radka Keršnerová, která je autorkou nápadu expedice, dosáhla výšky 5231 metrů. Vrcholu Kilimandžára ve výšce 5685 metrů, zvaného Gillman´s point, dosáhly tři pacientky - Xenie Erhartová, Marie Brožová a Kateřina Štrausová, která vystoupala ještě výše, až na Stella point ve výšce 5756 metrů.

Skupiny amerických a kanadských pacientů s roztroušenou sklerózou se vydají zdolat tuto horu až v červnu 2011, připomněla Plavcová. Z průběhu expedice, která se konala pod patronací Unie Roska, byl natočen dokument. Úspěšné pokořitele Kilimandžára prý přijme v úterý předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Hrkal ocenil, že touto expedicí překonali pacienti sami sebe a dokázali, že i s takovým onemocněním jde uskutečňovat velké cíle. Roztroušená skleróza je onemocnění, kdy pacientova imunita napadá jeho nervový systém. V Česku ji má zhruba 13 tisíc lidí, léčí se ve 14 centrech. Nemoc zasahuje mozek a míchu, nemocní končívají na vozíku.

"U této choroby hodně závisí na tom, jak s tím člověk bojuje. Když se tomu nepoddává, déle vydrží v dobrém stavu," shrnul Hrkal. Roztroušená skleróza není dědičná, i když genetická náchylnost hraje roli v jejím vývoji. Není ani nakažlivá. Častěji postihuje ženy než muže, většinou se zjistí mezi 20 až 40 lety věku, vzácně i ve věku pod 12 nebo přes 55 let.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ