Nadějný průzkum
Pilulka na zapomnění není utopií, může prý odstranit zlé vzpomínky
02.06.2011 09:00 Původní zpráva
Stačí si vzít lék, aby člověk vymazal ze své paměti stresující a nepříjemné vzpomínky. Zní to sice jako historka přitažená za vlasy, ale podle amerických vědců by to mohl být způsob, jak pomoci lidem s posttraumatickým syndromem.
Marie-France Marinová se na univerzitě v Montrealu zabývá studiem lidské paměti. Zaujala ji zejména teorie, podle které se na ukládání našich zážitků výrazně podílí stresový hormon kortizol. Se svými kolegy se rozhodla vyzkoušet, zda může přemíra stresu skutečně ovlivnit to, co si zapamatujeme.
Třiatřiceti vysokoškolským studentům pustila film, který zachycoval příběh dívky, které se stala děsivá nehoda. Na prázdninách u babičky si při vyrábění krmítka pro ptáky uřízla pilou kus ruky. "I když bylo jasné, že dívka dorazila do nemocnice a film skončil dobře, pojetí příběhu bylo velmi naturalistické a dotýkalo se citů diváků," vysvětluje Marinová na serveru msnbc.com. Někteří ze studentů dostali po projekci k užívání placebo, jiní naopak léky potlačující hladinu kortizolu. Za několik dní se studenti vrátili, aby převyprávěli příběh i se všemi detaily. Lidé, kteří měli uměle potlačenou hladinu stresových hormonů, si vybavili výrazně méně postřehů a někteří nedokázali příběh zopakovat.
"Tento výzkum naznačuje, že i uložená vzpomínka se dá změnit. Každé její vybavení je šancí pro její úpravu," tvrdí Marinová o výsledku, který zveřejnila v odborném časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Podle ní je toto cesta, jak pomoci lidem s posttraumatickým syndromem. Zatím to však zní spíše jako hudba budoucnosti, před odborníky totiž stále stojí dlouhá řada otázek, na které je třeba znát odpověď.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.