Poslouchání uklidňující hudby před anestezií má stejný účinek jako predikamenty pro zklidnění strachu a úzkosti z operace. Tvrdí to alespoň studie amerických vědců z Univerzity v Pensylvánii, podle kterých by se tak pacienti mohli vyhnout vedlejším účinkům takzvaných predikamentů. Informovaly o tom servery BBC a The Independent.
Relaxační, nijak zvlášť hlučná hudba dokáže pacienta před operací pod celkovou anestezií uvolnit stejně efektivně jako sedativní účinky midazolamu, který se podává pro zklidnění předoperačních úzkostí.
Důležitější je ale fakt, že díky této alternativě může pacient minimalizovat potenciální nežádoucí účinky z požití midazolamu a jiných benzodiazepinů. Tyto léky totiž mohou negativně ovlivnit dýchání, průtok krve anebo vést k nervozitě. Lékaři proto musejí pacienty ještě před vpíchnutím anestezie pečlivě sledovat.
Tento problém by nicméně mohl s "hudební terapií" vymizet. Výzkumu se zúčastnilo 157 dospělých, kteří byli rozděleni do dvou skupin. První polovina lidí byla požádána, aby tři minuty před vpíchnutím anestezie poslouchala instrumentální skladbu Weightless od hudební skupiny Marconi Union, ta druhá pak dostala obvyklou dávku jednoho až dvou miligramů midazolamu.
Podle závěrů studie publikované v časopise Regional Anaesthesia & Pain Medicine sice léky úroveň úzkosti snížily více než hudba, rozdíl byl ale zcela zanedbatelný. Pokud by navíc bylo pacientům dovoleno poslouchat hudbu vlastního výběru déle, byly by výsledky ještě příznivější, myslí si vědci.
"Hudba rozsvítí emocionální oblast mozku a uvolní cestu k pocitům odměny a potěšení. Znamená to, že pacienti mohou být ve svém vlastním světě, mohou se uvolnit a mít nad sebou plnou kontrolu," řekla jedna z autorek studie Veena Graffová, profesorka anesteziologie z Univerzity v Pensylvánii.