Potřebujete zhubnout? Stačí hodina a půl spánku navíc

Zdraví
18. 5. 2019 19:31
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jak hubnout pomocí spánku? Může stačit hodina a půl nočního spánku navíc, abychom shodili nějaké ty kilogramy a odolávali pokušení pustit se do jídla škodlivého pro naši linii. Nestačí spát v noci šest a půl hodiny, je zapotřebí nejméně osmi hodin nebo osmi a půl hodiny, píše italský deník La Repubblica.

Nedostatek spánku je již známým faktorem přispívajícím k riziku vzniku obezity, protože dochází k vykolejení tvorby hormonů regulujících chuť k jídlu. Britští experti z londýnské Královské koleje přispěli svým dílem k pochopení mechanismu, který znamená souvislost mezi ložem a váhou. Lidé, kteří spí více, vykazují menší zájem o sladká jídla a sacharidy. Přesněji řečeno: ten, kdo více spí, si nakonec vybírá během týdne zdravější pokrmy a denně sní v průměru o deset gramů cukru méně než ten, kdo spí málo.

"Prodloužený spánek vede k redukci spotřeby skrytých cukrů, těch, které se v průmyslu přidávají do jídel, cukrů obsažených v medu, sirupech a džusech. Z toho vyplývá, že prostá změna životního stylu může skutečně napomoci tomu, abychom jedli zdravěji," uvádí doktorka Wendy Hallová.

Vědci uskutečnili studii s 21 dobrovolníky, kteří spali méně než sedm hodin za noc. Lidé, kteří se zúčastnili pokusu, dostali instrukce, jak změnit návyky tak, aby déle spali. K radám, které obdrželi, patřilo odebírat se na lože vždy ve stejnou hodinu a předtím se snažit relaxovat či před spaním nepít kávu a nekonzumovat nevhodná jídla.

V průběhu studie, jejíž realizace trvala týden, se účastníkům experimentu v průměru podařilo dosáhnout nočního spánku delšího o 90 minut. A podle deníků o stravování, které si tito lidé vedli, se koncem týdne "extra" spánku ukázalo, že ve srovnání se začátkem studie jedli méně cukrů a sacharidů. Naopak žádná změna nebyla registrována u kontrolní skupiny, která počet hodin spánku nezvýšila.

Samotáři jsou na tom nejhůř

"Doba a kvalita spánku jsou prvky, které představují zvýšený zájem pro veřejné zdraví a jsou označovány za rizikové faktory pro nejrůznější choroby," uvádí šéf výzkumu Haya Al Khatib. "Prokázali jsme, že spací návyky mohou být u zdravých dospělých jedinců relativně snadno upraveny. Chceme prohloubit náš výzkum dlouhodobými a podrobnějšími studiemi, zejména mezi obyvatelstvem vystaveným více obezitě či kardiovaskulárním nemocem," dodává.

Dalším rizikovým faktorem pro obezitu zřejmě může být i to, když muži jedí sami. Nedávná studie Soulské univerzity ukázala, že muži, kteří jedí o samotě, mají o 45 procent vyšší riziko obezity a jsou více vystaveni nebezpečí vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Podobný jev lze pozorovat i u žen, ale u mužů jsou údaje alarmující.

Vědci sledovali vzorek 7725 dospělých, jichž se tázali, jak často jedí sami. Ti, kdo tak činili pravidelně, na tom byli rozhodně hůře než ti, kdo stůl s někým sdíleli. Samotáři mají nezdravé stravovací návyky, jedí rychle a vybírají si mastná a kalorická jídla.

Vědci se soustředili především na to, s jakou pravděpodobností (asi 64 procent) muži trpí metabolickým syndromem (souhrn rizikových faktorů nebo nemocí, které se často vyskytují společně a které vedou k předčasným komplikacím zdravotního stavu). U žen, které jedly samy, byla pravděpodobnost vzniku tohoto syndromu jen 29 procent. Jíst v dobré společnosti je tedy zdravý zvyk. A srdce nám poděkuje.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Claudio_Scott

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ