První svého druhu. Česko buduje centrum pro lidi s mozkovými nádory

Zdraví
15. 1. 2015 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nádor na mozku u nás lékaři ročně objeví u šesti stovek pacientů, péče o ně ale neodpovídá představám odborníků a jejich šance na přežití jsou mnohdy minimální. Ke zlepšení situace má zásadně přispět i nové neuroonkologické pracoviště - první svého druhu v Česku.

Nemocní, kteří trpí nádorem mozku (anaplastickým astrocytomem nebo glioblastomem) bývají po neurochirurgickém zákroku odesláni do spádových onkologických center v jejich regionu, která se jim ale systematicky nevěnují - léčba je svízelná a prognóza velice špatná.

Intraoperační magnetická rezonance.Zhoubných mozkových nádorů lékaři znají několik typů, ale jedno mají bohužel společné - obtížnou léčitelnost. Téměř vždy se vracejí a především se nekontrolovatelně šíří, jsou tak prakticky nezastavitelné. "Nejčastěji operujeme lidi v produktivním věku, sedmdesáté ročníky. Je to smutné. Typickým pacientem je člověk ve věku 30 až 45 let nebo 50 až 65 let," popisuje přednosta Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vladimír Beneš své typické pacienty.

Měsíce života

Gliomové buňky.Polovinu všech nádorů mozku tvoří takzvaný glioblastom, ročně s ním na sál doputuje kolem pěti set pacientů. Nikdo však neví, jak nemoc vlastně vzniká, což s sebou přináší smutné výsledky - nemocný umírá už za tři měsíce, v nejlepším případě za rok. "V léčbě glioblastomů jsme nijak zvlášť nepokročili. Každé desetiletí od druhé světové války přidalo na prognóze jeden měsíc, což je zcela bezvýznamné," dodává profesor Beneš, na jehož pracovišti se ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy provedly úpravy, které mají v operacích nádorů mozku význačné postavení.

Neurochirurg, přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha Vladimír Beneš.Lékaři zde na jednom místě mohou poskytnout veškerou neurochirurgickou péči včetně radiologické a patologické diagnostiky, řešení eventuálních komplikací a návrhu následné léčby a kontrol. Onkologickou péči v celém rozsahu však zatím poskytnout nemohou.


Zásadní je pro řešení chmurné situace také výzkum, který vědcům přiblíží molekulární podstatu záludné nemoci. Ta jim zatím uniká a je třeba ji nadále podrobovat zkoumání. Úprava kliniky nejen zlepší péči o nemocné, ale přinese i nové možnosti pro rozšíření základního výzkumu. "Malá úspěšnost léčby mozkových nádorů ukazuje, že výzkum je v této oblasti velmi nutný," myslí si děkan fakulty Aleksi Šedo, který se nedávno podílel na vzniku ojedinělé publikace o biologii gliomových buněk s názvem Glioma cell Biology.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock , Jakub Stadler, Nosil Tomáš

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ