Jak se efektivně učit? Nejdřív zábava, potom práce

24. 9. 2013 13:47
Každý má jiné tipy, jak se efektivně učit. Jaké jsou ty vaše?
Každý má jiné tipy, jak se efektivně učit. Jaké jsou ty vaše?

Od zachycení potřebné látky a využití zbytku času příjemnějším způsobem, než je učení, mnohdy studenty dělí několik kroků. Časopis Time přinesl osvědčené tipy, jak se soustředit a efektivně získávat potřebné informace.

Je třeba si uvědomit, že mobilní technologie a sociální sítě nejsou vždy nepřítelem soustředění a skýtají také možnosti, jak svou pozornost naopak přilákat k učení. Např. aplikace Anti-Social dokáže na přání uživatele zablokovat jeho přístup na Facebook a Twitter. Na podobné bázi funguje i Isolator, který dočasně odstraní všechno na ploše počítače kromě materiálu, na němž dotyčný pracuje. Svůj profil si můžete zkontrolovat na telefonu, počítač využijte pouze při práci.

Dodržujte přestávky, abyste se dokázali lépe soustředit. K tomu vám může dopomoci nastavení stopek po určitých časových intervalech. Pokud dokážete udržet pozornost např. pět minut, nastavte si na každých pět minut budík a dejte si krátkou (desetiminutovou) přestávku, během níž se můžete věnovat tomu, co máte rádi. Postupně přidávejte minuty učení, čímž soustředění upevníte.

Důležitá je volba místa pro učení a dodržování pravidelných přestávek.Odborník na prokrastinaci (tendenci odkládat plnění povinností a úkolů) Neil Fiore doporučuje sepsání týdenního rozvrhu zahrnujícího všechny aktivity, kromě vlastního učícího procesu v soukromí. Patří sem výuka, pauza na jídlo, spánek apod. Také nesmíte zapomenout na zábavu - až uvidíte, jak málo času na učení vám kvůli ní zbývá, o to víc budete odhodláni se soustředit. Navíc si nikdo nesmí myslet, že život je jen samá práce...

Každou noc si dopředu vytvořte akční plán na další den. Bez předchozího rozmyslu a plánování se zvyšuje pravděpodobnost, že člověk stráví více času na internetu. Cíle je nutné definovat detailně, poznámka typu "psát antropologickou esej" je příliš vágní. Je třeba zůstat nohama na zemi a stanovit si proveditelné cíle spolu se způsoby, jak se k nim dobrat (vyhledání zdrojů) a načrtnutím jednotlivých částí projektu.

Neopomenutelnou součástí efektivního učení je také vhodná volba místa. Je známé, že se lépe soustředíme ve vzdáleném koutě knihovny než doma v obývacím pokoji plném lidí. Je snazší udržet pozornost u učiva, pokud si vytvoříte mentální propojení učení a místa, na němž k němu dochází. V tomto směru je také prospěšná rutina a řád. Rozhodneme-li se pokaždé učit po snídani, ušetříme si úvahy o tom, kdy se vrhnout do práce.

Zásadní je také pravidelný spánek. Únava naší pozornosti rozhodně nepřidá.Podle psychologa Milana Nakonečného je výhodné učit se krátké a lehčí věci vcelku, delší a složitější naopak rozdělit na části, které se následně spojují. Soustředěné nás udržuje také hlasité čtení, pokládáním otázek a jejich zodpovídáním tedy nic nezkazíte.

Ačkoli by podobná rada asi neměla zaznít, doporučuje se také vytváření kvalitních taháků. Je totiž dokázáno, že jejich zpracováním si studenti látku zapamatují. Morální rozměr této metody už je potom na vašem individuálním zvážení.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ