Když dítě kraluje. Mateřství jako lístek do pekla

25. 10. 2014 16:45
Plačící dítě vystresuje nejednu ženu.
Plačící dítě vystresuje nejednu ženu.

0Jsou na mateřské dovolené, mají zdravé děti, víceméně spokojené manželství. Přesto jsou věčně nevyspalé, unavené, často pláčou. Některé z nich pak s nepřítomnými pohledy bloumají po nákupních centrech. Žen, které postihne na mateřské dovolené syndrom vyhoření, je čím dál víc.

"Chtěla bych mít chvíli klid, řekla jsem si pro sebe. A pak to ticho, klid a tma opravdu přišly. Omdlela jsem," popisuje devětadvacetiletá Blanka Horešovská, jak se u ní poprvé projevil syndrom vyhoření. Bylo to letos v květnu, jednoho večera se v rodinném domě v Odoleně Vodě sešla celá rodina. Blančin manžel měl na starosti obě dcery, ona vedle v kuchyni chystala večeři. Užívala si, že alespoň chvíli nemá děti na krku, když k ní z vedlejšího pokoje dolehl pláč tříměsíčního mimina, kňourání dvouapůlleté Emmy a manželův hlas, jak starší dceru okřikuje. "To byl pro mě spouštěč, protože to bylo přesně to, co nejvíc stresovalo i mě samotnou: když mě potřebovaly obě dcery najednou," popisuje.

Několikanásobná nálož

Na mateřství se těšila, ale zatápělo jí od samotného začátku. Obě těhotenství měla kvůli problémům s ledvinami riziková.

Těhotenství je pro ženu náročné, ale výchova dítěte je mnohem těžší úkol.S první dcerou Emmou ležela dva měsíce před porodem v nemocnici, dítě přišlo na svět o měsíc dřív. "Do tří měsíců plakalo snad čtyřiadvacet hodin denně, další tři měsíce pak celou noc, potom až do patnácti měsíců půlku noci. Třeba v osm večer jsem dceru vzala do náruče a utěšovala ji ještě ráno, když manžel odcházel do práce. Někdy jsem se vyspala trochu přes den, někdy vůbec," vypráví Blanka.

Po patnácti měsících se situace částečně uklidnila a Emma začala spát lépe. Jenomže tři měsíce nato její máma znovu otěhotněla a potýkala se opět se zdravotními komplikacemi. Porod navíc skončil císařským řezem. "Myslím, že mě hrozně vyčerpala už obě těhotenství." Ovšem s čím nepočítala, bylo to, jak na ni bude působit přítomnost dvou dětí v domě. "Emmu jsem byla zvyklá chovat hned, jak zaplakala. Když jsem to samé nemohla poskytnout mladší Editě, protože jsem v tu chvíli Emmě třeba utírala zadek, šíleně mě to stresovalo."

Úvazek na 24 hodin

Podle odborníků stojí přesně tohle - snaha zvládnout víc, než je v lidských silách - v jádru všech případů syndromu vyhoření. "To, čemu se říká vyhoření, je výsledek špatného nakládání s vlastními silami a nastavení priorit," shrnuje psychiatr Radkin Honzák, který o burnout syndromu - nejen mateřském, ale třeba i profesním - napsal knihu.

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1975 coby psychický kolaps vycházející z chronického stresu. Klíčovými symptomy jsou vyčerpanost, celková únava a slabost, nesoustředěnost, neochota komunikovat, stažení se, soukromé konflikty. V minulosti spojovali odborníci burnout syndrom nejčastěji s takzvanými pomáhajícími profesemi, jako jsou lékaři nebo ošetřovatelé, nebo s těmi, jejichž povolání je náročné na výkon a odpovědnost. Teprve v poslední době se ukazuje, že do nejohroženější skupiny patří také matky na mateřské.

Ve společnosti převládá názor, že mateřství si žena může jen užívat."Zatímco lékař si odfrkne, alespoň když přijde po službě domů, matce na mateřské trvá její 'úvazek' čtyřiadvacet hodin denně. Nemůže si udělat přestávku, i když mele z posledního, a musí být připravena reagovat na potřeby dítěte i ve chvíli, kdy je uložené ke spánku," vysvětluje Honzák. Vysoké riziko u matek způsobuje především každý den stejná, opakující se a mnohdy nenaplňující činnost. Svou roli hraje také sociální izolace a s ní spojený pocit společenské degradace. "V této souvislosti je zajímavé, že poporodní 'blues' vůbec neexistuje v kulturách, kde žije více žen pohromadě," upozorňuje psychiatr.

Stesků žen, které se hroutí z mateřství, je plný internet. Nárůst těchto problémů potvrzují i odborníci. "Ne vždy je diagnostikován zrovna syndrom vyhoření. Vyčerpané matky bývají léčeny i s panickými ataky, úzkostmi nebo depresemi," říká Honzák. Přesné statistiky zatím neexistují. "Je to dosud víceméně latentní věc, která naráží na představu, jak by měla žena mateřství vlastně prožívat. Očekává se, že bude nadšená a bude si to užívat. Pocity viny, když žádné velké nadšení necítí, jsou jedním z faktorů, který k vyhoření velmi přispívá," popisuje brněnská koučka Markéta Hamrlová, která ženám na mateřské dovolené pomáhá znovu nalézt smysl života.

CELÝ TEXT SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 23. ŘÍJNA.

Autor: Lucie FialováFoto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Hrůzný příběh z Nizozemí: Otec utopil sebe a děti v autě v kanálu

Zahraničí
22. 5. 2025
ilustrační foto

Tisíce německých hrobů v pohraničí chátrá. Česko je obnoví, slíbilo deset milionů, i víc

Domácí
Aktualizováno: 22. 5. 2025 01:51

Trump jednal s prezidentem JAR, kritizoval ho za útlak bělochů

Zahraničí
21. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ