Britští odborníci obviňují sociální sítě, že narušují životy mladým lidem. Ti mají sklony k depresím, sebevraždám a často hledají pomoc u poradenské společnosti Childline. Ta uvedla, že počet dětí dosáhl kritického bodu. Informaci uvedl web Daily Mail.
"Cítím se špatně. Hodně piju, protože raději budu otupělý, než až abych byl střízlivý. Často se cítím, jako bych umíral, nemám pro co žít," svěřil se do telefonu jeden patnáctiletý chlapec poradcům. A podle nich to není ojedinělý případ.
Velkou roli hraje obvykle rodinné zázemí, sociální média a školní prostředí. Poradci se shodují, že počet volajících dětí dosáhl krizového bodu. Jen za jediný rok řešila linka více než 22 tisíc telefonátů, což by odpovídalo 62 případům za den. Co ale způsobuje tak hluboký pocit beznaděje mladých lidí a proč mají sklony k sebevraždám?
Poradci se shodují v tom, že příčinou jsou nejen rodinné podmínky, ale také sociální sítě. "Pokaždé, když mi nějaký chlapec či dívka volá, ptám se jich, co je k tomu vede. Vysvětlují mi, že na sociálních sítích jsou všichni tak přitažliví, vtipní, úspěšní - a oni takoví nejsou," uvedla Esther Rantzenová,zakladatelka a prezidentka společnosti Childline.
Uvedla, že ti ostatní si většinou stěžují, že nemají v životě nikoho, komu by se mohli svěřit. "Dalším problémem je, že sociální sítě mohou složit také pro vydírání a týrání dětí, což mladistvým může hrozně ublížit," upřesnila Rantzenová.
Strach z terorismu
Mezi další důvody, proč mladiství kontaktují linky pomoci, patří například obavy z terorismu, radikalizace nebo extremismu. Podle odborníku však stále převažují problémy v rodinách, školách či kyberšikana.
Krizi zaznamenala také britská charita NSPCC ve své výroční zprávě. Charita uvedla, že dětem poskytla 22 456 poradenských schůzek, což je o 15 procent více než minulý rok. Přitom před šesti lety se poradci NSPCC zabývali pouze 8835 případy.
"Musíme čelit bolestné skutečnosti, že mnoho mladých lidí se cítí ochromeno svými problémy, které považují za neřešitelné, a raději by vše ukončili sebevraždou. Nikdy jsem tohle nezažil," uvedl Peter Wanless, ředitel NSPCC.