Rodiče by měli znát varovné příznaky infekce meningokokem

Zdraví
2. 9. 2015 17:03
Ne vždy se vyskytují všechny příznaky meningokoka dohromady.
Ne vždy se vyskytují všechny příznaky meningokoka dohromady.

Několik desítek lidí v Česku ročně zasáhne meningokok, hlavně děti a náctileté. Postup nemoci je rychlý, pacient může zemřít pár hodin od prvních příznaků. Rodiče by měli proto znát varovné příznaky a umět provést domácí test, aby co nejdříve zavolali záchranku.

"Základní projevy tohoto nebezpečného stavu zahrnují horečku nad 38 stupňů Celsia, bolest hlavy, světloplachost, zvracení, ztuhlou šíji a vyrážku. Zdaleka ne vždy se vyskytují všechny dohromady," upozornil prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant očkovacích center docent Rastislav Maďar.

Má-li pacient z věkově nejohroženější skupiny, tedy dítě, adolescent nebo mladý dospělý alespoň některé z těchto příznaků, je podle Maďara vhodné udělat svépomocný test. "Pokud má dítě horečku a objeví se vyrážka, která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem na kůži nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc," upozornil.

Pokud má dítě horečku a některý z uvedených příznaků, anebo i když je při horečce nemá, radí Maďar rodičům udělat občas dítěti také další domácí test. Dítě uloží na rovnou podložku, například na postel bez polštáře s nataženýma nohama. "Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku. Pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc," řekl.

Meningokoková meningitida je akutní nemoc, kdy jde o minuty. V počátcích bývá mylně považována za virózu s nechutenstvím, nevolností a rýmou. Od prvních příznaků je průměrná doba vyhledání lékařské rady osm hodin a hospitalizace 13 hodin. Nemoc však může mít mnohem rychlejší spád. "Dítě, které ještě odpoledne bylo zdravé, může být již večer na hranici smrti. Zemřít může, i když rodič i lékař postupují rychle a správně, tak zákeřná tato bakterie může být," konstatoval Maďar.

Za posledních deset let je v ČR hlášeno 37 až 99 onemocnění ročně, až 98 procent jsou ojedinělé výskyty, zbytek součást epidemie. Ty bývají na středních školách, univerzitách, kolejích či ve sportovních klubech. V populaci je deset až 20 procent nosičů bakterie. Ostatní se mohou od nich nakazit, když jsou oslabeni, což je třeba na podzim v období chřipek. Při oslabení může bakterie napadnout i samotného nosiče, z dýchacích cest se rozšíří do krve a způsobí sepsi a kolaps životně důležitých orgánů.

Proti meningokoku existuje vakcína, zájem o ni Češi moc nemají. Podle Maďara by měli využít toho, že zdravotní pojišťovny na ni přispívají. Za užitečné považuje Maďar například nepovinné plošné očkování v Británii pro náctileté. Po akci tam klesl počet případů meningokokové meningitidy o 97 procent, a to i u neočkovaných, protože očkováním také kleslo nosičství.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ