Rusko chce testovat novomanžele na virus HIV

Zdraví
13. 8. 2015 08:30
Ruský parlament podpořil návrh povinných testů na HIV u novomanželů.
Ruský parlament podpořil návrh povinných testů na HIV u novomanželů.

V dolní komoře ruského parlamentu sílí podpora povinných testů na přítomnost viru HIV u všech novomanželů. Zdravotní výbor Státní dumy podle zprávy moskevského rozhlasu ve zkoumání vzorků krve vidí obranu před epidemií AIDS, která se v Rusku nepřestává šířit.

Iniciátorkou návrhu na povinné testování je podle moskevského rozhlasu šéfka státního kontrolního orgánu Rospotrebnadzor Anna Popovová. Poslanci na schůzi výboru označili její návrh za rozumný. Popovová prý rovněž navrhla povinné genetické vyšetření a testy na žloutenku u všech párů, které plánují početí potomka.

Návrhy vřele podpořil vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov, který už povinné testy na virus HIV zavedl před pěti lety. Za tu dobu podle agentury Interfax prošlo testováním 95 tisíc lidí a objeveno bylo 94 nových nosičů viru.

Kadyrov prý nabízí zastupitelům své zkušenosti. "Vyzývám poslance, aby se k problému AIDS postavili čelem," napsal Kadyrov na sociální síti.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025
ilustrační foto

Energeťáky si vzít nenecháme. Polovina dětí přiznala, že by zákaz obcházela

Zdraví
14. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ