Americký farmaceutický koncern Pfizer a indický výrobce léčiv Cipla od léta ve spolupráci s Americkou společností pro výzkum rakoviny (ACS) nabízejí šesti africkým zemím léky na rakovinu za zlomek dřívějších cen. Dohoda může zachránit desítky tisíc životů v Nigérii, Keni, Etiopii, Tanzanii, Ugandě a Rwandě.
Na rakovinu ročně zemře asi 450 tisíc Afričanů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se tento počet do roku 2030 přiblíží jednomu milionu. Nejčastěji přitom v Africe zabíjejí ty druhy rakoviny, které jsou jinde ve světě úspěšně léčeny, například rakovina prsu, děložního čípku a prostaty. V Ugandě přežije pět let s rakovinou prsu 46 procent žen, v Gambii jen 12 procent, zatímco v USA jde o devět z deseti pacientek.
Hlavní strůjkyně nového projektu Megan O'Brienová z ACS řekla, že šest zvýhodněných států bylo vybráno tak, aby měla iniciativa co největší efekt. Náklady na léčbu rakoviny se tam celkově mají snížit o více než polovinu.
Pfizer se zavázal, že bude léky prodávat jen těsně nad hranicí výrobních nákladů. Společnost Cipla zlevní některé léky na 50 centů (11 Kč) a infuze na deset dolarů (220 Kč), což je podle The New York Times zlomek původních cen. Nabídka se dohromady týká 16 rozšířených léčiv, která se používají v rámci chemoterapie.
"Za 300 dolarů umíme zachránit dítě s leukemií. To je onemocnění, ze kterého se v USA uzdraví 90 procent pacientů. V Africe jich 90 procent zemře," uvedla O'Brienová. "V Americe se od 60. let rakovina změnila z hrozivého zabijáka na něco, s čím se dá poměrně dobře bojovat. Toto vítězství se ještě do Afriky nedostalo," dodala.
"Měl jsem husí kůži, když jsem o tom četl. Myslím, že je to fenomenální myšlenka a podle mě je velká pravděpodobnost, že to zabere," řekl americkému listu ředitel washingtonského Národního ústavu pro alergii a infekční onemocnění Anthony Fauci. Plán proti rakovině mu prý připomněl jeho vlastní, úspěšnou strategii aplikovanou v Africe na počátku tisíciletí v boji s AIDS.
"Počínali jsme si tehdy úplně stejně. Našli jsme země s největšími problémy, prozkoumali jsme různé možnosti léčby v každé z nich a snížili jsme cenu," řekl Fauci.