Sedavý způsob života je závažným rizikovým faktorem pro ty, kdo trpí chorobami koronárních tepen, především jsou-li starší šedesáti let. Muži sedí v průměru u televize, před počítačem nebo v automobilu denně osm hodin, ženy o něco méně. Evropští kardiologové přicházejí s několika triky, které se dají použít doma i v úřadě a které jsou dobrou prevencí. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Obranou organismu před srdečními nemocemi může být i to, že se v době, kdy běží mezi filmem v televizi reklama, zvednete z pohovky. Hodiny strávené před televizí zkrátka ohrožují zdraví. Překonejte lenost a využijte každé příležitosti k pohybu. Nestačí ráno si zacvičit a pak strávit celý den v sedě. Dlouhodobé sezení totiž zmaří veškerý pozitivní účinek cvičení, upozorňují experti z Evropské společnosti pro kardiologii. Jejich varování se týká zejména těch lidí, kteří trpí nemocemi koronárních tepen většinou způsobených arteriosklerózou.
Na rozdíl od toho, co lékaři doporučují, se pacienti radami týkajícími se životního stylu neřídí. Většinou muži tráví v průměru osm hodin denně v nepřetržitém sezení, zvláště ti, jimž je šedesát a více let. Především sedí u televize nebo u počítače anebo řídí automobil. Ženy, které jsou zaměstnány péčí o domácnost, stráví denně sezením sedm hodin. Dlouhodobé sezení ovšem může zcela vymazat účinky programů rehabilitace, které jim jejich lékaři sestavili.
Kanadští vědci z Institutu kardiologie Ottawské univerzity monitorovali denní program 278 pacientů, mužů i žen, kteří prováděli rehabilitaci srdce. Přirozeně ti, co nejvíce seděli, měli také vyšší index tělesné hmotnosti a nižší kardiorespirační zdatnost, tedy schopnost srdce a cévního systému dopravovat krví dostatek kyslíku k pracujícím svalům. Výzkum byl publikován na stránkách European Journal of Cardiovascular Prevention.
"Byli jsme překvapeni výsledky, protože naši pacienti vědí, jak je pohyb významný. I přesto tráví muži osm hodin denně v sedě, ať už doma, v úřadu nebo v autě," konstatovala šéfka studie Stephanie Princeová. "Kdo dlouhodobě sedí, váží více a má menší schopnost obnovy fyzických sil. Pacienti trávící mnoho času v sedě vykazují horší zdravotní stav, i když provozují nějakou fyzickou aktivitu. Omezit dobu sezení je zrovna tak důležité jako cvičit," dodala.
"Jestliže méně sedíme, nenahradí to cvičení, ale může to pomoci v tom, že se více hýbeme," zdůrazňuje doktorka Princeová. A jak ? Evropská společnost pro kardiologii nabízí šest triků, jak využít času, kdy se nic neděje:
|