Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 má dnes dorazit nad střední Evropu. Obyvatele ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, sdělila s odvoláním na německý úřad pro životní prostředí agentura DPA. Český hydrometeorologický úřad přitom ani neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly nad Českou republiku.
V jaderné elektrárně Fukušima 1 dnes vzrostla radiace a záchranné práce na druhém reaktoru byly podle agentury DPA opět přerušeny. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.
Radioaktivita nad Evropou bude ale dnes tak nízká, že ji bude možné naměřit jen s použitím velmi nákladných metod, uvedl Erich Wirth z německého úřadu. Wirth předpokládá, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní". Ani v dlouhodobém horizontu by hladina radiace měla zůstat velmi nízká. "Souvisí to s tím, že vzdálenost (od Japonska) je hodně velká," říká Wirth.
Příznivý vítr
Podobný názor vyjádřil v noci na dnešek mluvčí Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) Petr Dvořák, podle něhož navíc výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach směřoval nad Českou republiku.
Výraz "radioaktivní mrak", který má podle některých médií dorazit z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 nad střední Evropu, je podle šéfky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové "strašící výraz bulvárních médií". Ve skutečnosti jde podle ní v Evropě jen o sotva měřitelné jednotlivé částice unášené prouděním vzdušných mas. V České republice podle ní navíc dosud nebyly změřeny,
V úterý dorazil radioaktivní prach z elektrárny Fukušima 1 přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé jimi ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu.