Lékárny zaznamenávají v těchto dnech příliv lidí, kteří se přišli poradit před cestou na dovolenou o lécích. Někteří lidé přinášejí ke kontrole lékárničku, jiní se ptají, jaké léky by si na cestu měli opatřit, řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Rada lékárníka se řídí tím, do jaké země a oblasti směřují, zda budou blízko civilizace a zda trpí nějakou chronickou obtíží. "Lidé přinášejí i celou lékárničku ke kontrole, případně se jen ptají, co by si měli doplnit," uvedl Havlíček. Při prohlídce lékárničky lékárník kontroluje, zda v ní nejsou už propadlé léky. Lékárníci jsou podle Havlíčka na tuto pomoc školeni.
S cestovatelem proberou, jaké léky užívá, a poradí, co by si měl přibalit do cestovního zavazadla. Vedle dlouhodobě užívaných medikamentů to bývají léky na alergie, bolest a teplotu, přípravky proti plísni, na dezinfekci drobných poranění a také na dezinfekci vody a zavodňovací roztoky, když člověk cestuje do oblastí s velkým rizikem průjmových onemocnění.
Slunce škodí různě
"Lidé by měli vědět, že některé léčivé přípravky mohou vyvolat v kombinaci se slunečním zářením nežádoucí kožní reakce, například třezalka a protizánětlivá látka ketoprofen," upozornil mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs. Jedou-li na dovolenou s rodiči také děti, měla by lékárnička obsahovat léky vhodné pro dětský věk.
Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar doporučil, aby užívané léky byly chráněny v zavazadle před mechanickým poškozením nadměrným teplem a vlhkem. Obal lékárničky by měl být lehký a vodotěsný, v lékárničce by měl být seznam léků, které obsahuje. Z důvodu přehlednosti i skladnosti je vhodné dát vždy jeden lék s návodem do uzavíratelného sáčku.
Pokud turista cestuje do vzdálenějších zemí letadlem, měl by si podle Maďara vzít potřebné léky do příručního zavazadla. Zajistí si tak, že nezůstane bez léků, i kdyby se jeho zavazadla ztratila nebo zpozdila.