Srdce v rukou robotů. Do Česka přichází nová léčba

Zdraví
18. 11. 2012 07:00
V Česku se rozrůstá počet takzvaných hybridních sálů, které lékařům umožňují použít více operačních a diagnostických metod.
V Česku se rozrůstá počet takzvaných hybridních sálů, které lékařům umožňují použít více operačních a diagnostických metod.

Malé sondy čistící cévy či chirurgické operace, při kterých lékaři neporuší kůži pacienta, jsou možná blíže, než si většina z nás myslí. Do české kardiologie přicházejí novinky, které mění její tvář. Jak se bude léčit srdce tuzemských pacientů v následujících letech?

"Jde nám o to, abychom se podíleli na objevování nové léčby pro hypertoniky," nechal se slyšet primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. A v posledních letech se mu to skutečně daří. Spolu s americkými kolegy totiž během posledního půlroku představili hned dvě léčebné metody vysokého krevního tlaku ve světové premiéře.

Péče o pacienty se mění i v dalších českých nemocnicích a klinikách. Na olomoucké univerzitě testují takzvanou léčbu na dálku, v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny vyvíjejí systémy, které pacientům umožní žít a léčit se i s nefunkčním srdcem. Jak se mění tvář kardiologických a kardiochirurgických zákroků?

* Kde českého pacienta budou místo lékařů operovat roboti?

* Budou se cévy, žíly a části srdce pěstovat v laboratořích?

* Jaké jsou největší úspěchy tuzemských lékařů?

*A jak se k novinkám na vyhlášených klinikách dostat?

Odpovědi na tyto a další otázky si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 19. listopadu 2012.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ