STEM: Dvě třetiny Čechů si občas dopřejí panáka tvrdého alkoholu

Zdraví
18. 9. 2012 20:48
Češi mají kladný vztah k pivu i vínu, ale nebrání se ani tvrdšímu alkoholu (ilustrační foto)..
Češi mají kladný vztah k pivu i vínu, ale nebrání se ani tvrdšímu alkoholu (ilustrační foto)..

Tvrdý alkohol pijí pravidelně nebo aspoň výjimečně dvě třetiny Čechů. Naopak necelé dvě pětiny, přesně 37 procent, ho více či méně odmítají. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Průzkumu se zúčastnilo 521 Čechů.

Víc než tři čtvrtiny lidí souhlasí s tím, aby se alkohol prodával jen ve specializovaných prodejnách kontrolovaných státem. Podobně jako například v severských zemích. O této změně zatím předběžně uvažuje i ministerstvo financí, jde ale jen o jednu z možných variant řešení problému, uvedla ČT.

Průzkum také ukázal, že Češi se jen výjimečně setkávají s porušením současné vyhlášky, jež zakazuje prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent. Celkem 95 procent respondentů uvedlo, že se po vyhlášení částečné prohibice nesetkali s prodejem tvrdého alkoholu. Naopak víc než polovina nevěří tomu, že by zákaz alkoholu zabránil dalšímu výskytu otrav jedovatým metanolem.

Metanolová aféra v Česku má už 23 obětí a další otrávení přibývají, asi čtyři desítky jsou v nemocnicích.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ