Zabýváte se jídlem více jak tři hodiny denně? Plánujete si dopředu, co budete jíst? A máte panickou hrůzu z toho, že pozřete uměle vypěstovanou zeleninu? Pokud jste na tyto otázky odpověděli kladně, patříte s největší pravděpodobností mezi ortorektiky.
Zdravá výživa tělu prospívá, ale jen do doby, než se z ní stane posedlost. Pětatřicetiletá Andrea trpěla chronickým astmatem a rozhodla se navštívit psychiatra, aby odhalil, zda za její nemocí nestojí psychika. "Když přišla, brala několik léků. Rozhodl jsem se, že jí pomocí jídelníčku pomůžu zlepšit stav," vzpomíná lékař Steven Bratman.
Anketa:
Víte, co je to ortorexie?
Vyškrtl jí z jídelníčku všechny potraviny, o kterých se domníval, že je na ně alergická, a mladá žena mohla skutečně po několika dnech léky zatěžující organismus vyřadit. "Jenže ona chtěla stále víc. Vyřadila ze svého jídelníčku skoro všechno - ze strachu, že by to jejímu tělu mohlo ublížit," říká Bratman, jehož pacientka tak jí pouze obiloviny a jeden druh masa. Podle něho je to typická ortorektička.
Mánie versus zdraví
Ortorexie je neklasifikovaná porucha příjmu potravy, kterou před více než deseti lety právě Steven Bratman zpozoroval u svých pacientů. Zakládá se na extrémní posedlostí zdravou výživou a biopotravinami, což vede k drastickému ochuzení jídelníčku. Podle lékařů tak tělu chybějí důležité látky a vitaminy, a ortorektik tak ohrožuje svůj život. Statistiky k četnosti této poruchy neexistují, ale odhady odborníků mluví jasně - se současným životním stylem a mánií, která je se zdravou výživou spojena, bude počet nemocných stále narůstat.
Andrea u sebe nosí neustále vlastní jídlo, ale vlastně nikam nechodí. Většinu času tráví doma a přemýšlí, co bude jíst, protože se bojí pozřít cokoli neověřeného. Astma sice zmizelo, ale dostavily se bolesti hlavy, náhlé změny nálad a nevolnosti. Přestože je se svým životem spokojená a k doktoru Bratmanovi doporučila i své známé, lékař její nadšení nesdílí. "Skutečně jsem té ženě pomohl, nebo ublížil? Kdyby začala zase jíst, musela by užívat všechny léky. Ale měla by život, teď má spíše - menu," tvrdí Bratman.
Existuje ortorexie i v Česku?
Jak poznat, že zájem ve zdravé výživě přerostl v posedlost?
Víte, co je to drunkorexie či bigorexie?
Více si o poruše příjmu potravy zvané ortorexie, její léčbě a úskalích přečtěte v příštím vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 7. února.