Testy na HIV si v Česku nechávají dělat hlavně muži, kteří mají homosexuální sex, zatímco heterosexuálové s rizikovým chováním je opomíjejí. V pondělí byl světový den boje proti AIDS. Aktuální nebezpečí je prý v podcenění rizika. Letos bylo do konce října 208 nových onemocnění.
HIV pozitivních může být podle něj mnohem více, řada lidí totiž o nákaze neví, test nemají. Podle průzkumu vědí Češi o HIV/AIDS polovinu toho, co by měli, a jsou zatíženi řadou předsudků a mýtů.
"Homosexuální muži o riziku dobře vědí, a proto se dávají testovat i opakovaně. Mezi novými případy letos bylo 186 mužů a 22 žen. Můžeme se domnívat, že za nepoměr mezi pohlavími může i podcenění rizika mezi heterosexuálními partnery," uvedl David Jilich z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.
Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS sleduje infekci od roku 1985. Viditelný nárůst eviduje od roku 2002, kdy bylo u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem nově zjištěno 50 infekcí, loni 235. Letos do konce října bylo 208 nových případů, loni za stejnou dobu 197 a předloni 183. Přes 70 procent nových případů je u mužů majících sex s muži.
V ČR se každoročně dělá milion testů na HIV, z nich 100 tisíc na žádost pacienta. Vyšetřených je však méně, zejména homosexuální muži se dávají testovat opakovaně. Souvisí to u nich s vysokým povědomím o nemoci.
Jilich označil za klíčové pro budoucnost lidi HIV pozitivní to, aby se nákaza včas odhalila a spolupracovali s lékaři AIDS centra. Mohou pak vést téměř normální život. Nové léčebné režimy umožňují jednoduché dávkování. Pokud člověk přijde s již rozvinutou nemocí AIDS, vyhlídky jsou horší. Léčbu plně hradí veřejné zdravotní pojištění.
Od počátku testování v říjnu 1985 do konce října 2014 bylo v ČR zjištěno 2330 HIV pozitivních, z nich občanů ČR bylo 1838 a rezidentů 492 (tedy cizinců s dlouhodobým pobytem). Nemoc se rozvinula u 423 nakažených, zemřelo jich 219.
Podle agentury SC&C panují v české populaci, a to i mezi zdravotníky, o přenosu HIV/AIDS předsudky a mýty, například že se infekce přenáší líbáním či bodnutím hmyzu. Podle agentury Ipsos se Češi málo zajímají o zdraví nového partnera. Přes 60 procent nepovažuje za zásadní, zda má pohlavní chorobu. Třetina se neodváží zeptat, zda je HIV pozitivní a jen jedno procento si troufne vyžádat od něj test na pohlavní choroby.
Testy na HIV si dávají dělat hlavně homosexuální muži
Zdraví
2. 12. 2014 17:30Testy na HIV si v Česku dělají především homosexuální muži (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK