Ozáření
Úřad pro jadernou bezpečnost: Rentgeny na letištích nepovolíme
25.11.2011 18:30 Původní zpráva
Na evropských letištích se možná v příštích měsících objeví tělesné skenery. Z rozhodnutí Evropské komise však půjde jen o ty, které pasažéry "prohlížejí" pouze pomocí ionizujícího záření. Diskuse o rentgenových skenerech, které podle některých negativně působí na lidské zdraví, pokračuje. Pokud by však Evropská unie dala k jejich použití souhlas, v Česku se pravděpodobně stejně neobjeví.
Rentgenové skenery dokážou pomocí ionizujícího záření odhalit i to, co má cestující skryto pod šaty. Jejich použití má zvýšit bezpečnost cestujících na mezinárodních linkách. Pokud ale skenery člověk projde, dostane do těla rentgenovou dávku, která může ovlivnit jeho zdravotní stav.
Skenery ve světě: |
V současné době se rentgenové skenery používají na letištích v USA, Rusku, Velké Británii či Japonsku. Pokud cestující nechce rámem projít, musí se podrobit osobní prohlídce. V některých zemích, mezi nimiž je i Německo a Francie, je použití těchto skenerů dokonce zakázáno zákonem. |
"Přestože je člověk vystaven v tomto případě jen velice nízkým dávkám, může i to pro něho představovat zvýšené riziko některého druhu rakoviny. Hranice pro to, co je bezpečné, je totiž velmi individuální," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.CZ náměstkyně pro radiační ochranu Karla Petrová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Bezpečnost především
Z tohoto důvodu rozšířila Evropská komise seznam povolených přístrojů pro kontrolu pasažérů pouze na skenery založené na tepelném či vysokofrekvenčním principu mapování. Tyto bezpečnostní rámy nejsou zdraví škodlivé a navíc poskytují méně detailní obrázek sledované osoby, což je vítáno z hlediska etiky a ochrany osobnostních práv.
V současné době navíc evropští odborníci ze společnosti DG Sanco zkoumají zdravotní rizika, která se s použitím rentgenů na letištích pojí. I kdyby ale Evropská komise jejich použití schválila, bude záležet na doporučení příslušného národního úřadu, zda se do praxe v dané zemi skutečně dostanou.
Máme alternativy
"V tomto případě bude mít Státní úřad pro jadernou bezpečnost stále stejné stanovisko. Nesouhlasíme s použitím rentgenových skenerů," tvrdí Petrová. "Nejenže existují daleko bezpečnější varianty, ale chceme také zabránit tomu, aby se zbytečně podobná zařízení dostala do běžného života. To by se totiž mohly za chvíli umístit i na nádraží či na stadiony."
Podle Petrové se nabízí také otázka, jak bude rentgenový skener působit na letištní personál, který bude záření denně vystavován, těhotné ženy, ženy v reprodukčním věku či děti. "V tomto případě nejde selektovat. Zbyla by jinak pouze skupinka zdravých mužů nad 18 let, což z bezpečnostního hlediska ztrácí smysl," dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.