Nastávající matky, které trpí středně těžkými depresemi, by podle odborníků měly pečlivě zvážit užívání antidepresiv. Tyto léky totiž pro nenarozené dítě mohou představovat riziko v podobě srdeční vady.
Podle závěrů britského profesora a ředitele National Collaborate Centre for Mental Health Stephena Pillinga SSRI antidepresiva (zvyšující dostupné množství serotoninu; například Sertralin, Citalopram, Paroxetin a další) zdvojnásobují během těhotenství riziko poškození srdce dítěte. Výrobci uvedených léků takovou spojitost popírají, přestože z rozhovorů s několika matkami, které před porodem běžná antidepresiva užívaly, vyplývá podle BBC něco jiného.
Stephen Pilling zaznamenal případy osmi matek, které v době těhotenství zmiňované léky užívaly, a mají děti se závažnými srdečními vadami. Informace o lécích určené pro lékaře přitom obsahují údajně pouze varování před užíváním Paroxetinu v časné fázi očekávání potomka.
"Dostupné důkazy naznačují, že užívání antidepresiv je skutečně riskantní. Sice neustále varujeme nastávající matky před kouřením a alkoholem, ale už nemluvíme o škodlivosti užívání antidepresiv. Ta přitom pro dítě představují možná i větší nebezpečí," zdůrazňuje Pilling, který rovněž působí jako poradce pro britský National Institute for Health and Care Excellence. Úřad podle něj prý již chystá aktualizaci lékařských doporučení.
Dvojnásobné riziko
Když byla Anna Wilsonová z Ayrshiru ve dvacátém týdnu těhotenství, lékaři jí oznámili, že její syn má nemocné srdce. Prvních pět týdnů svého života strávil nyní osmiměsíční David napojený na přístroje a ještě ho čeká několik operací. Matku dokonce připravili na to, že se možná nedožije ani čtyřiceti let. "Ještě je před ním tolik trápení, je to strašné," svěřila se BBC Anna Wilsonová.
Čtyři roky před otěhotněním jí praktický lékař podle jejích slov předepsal kvůli úzkostem Citalopram s tím, že lék může užívat i během početí. Jenže když se David narodil, kardiolog uvedl, že za jeho stav nemůže ani ona s manželem, ani životní prostředí. "Kdybych věděla, že existuje takové nebezpečí, nikdy bych antidepresiva během těhotenství nebrala," říká nyní matka. Výrobce Citalopramu má však jasno: "Nedat léky těhotné ženě v depresi může jí i dítěti způsobit ještě větší problémy."
Podle Pillinga se se srdeční vadou rodí přibližně dvě děti ze sta. Pokud však nastávající matka během prvních týdnů těhotenství bere SSRI antidepresiva, pravděpodobnost defektu se dvakrát zvyšuje. Nejde-li o závažné deprese, je podle něj risk zbytečný.
Starší studie dánské univerzity v Aarhusu se zaměřila na 400 tisíc dětí narozených mezi lety 1996 a 2003. Výsledky ukázaly, že u dětí, jejichž matky během prvního trimestru užívaly antidepresiva, byla o 0,4 procenta větší pravděpodobnost, že budou trpět srdečními vadami. Britsh Medical Journal navíc v lednu upozornil na možné srdeční komplikace u dospělých pacientů užívajících některá antidepresiva ze skupiny SSRI.