TV Barrandov
V nečištěných bojlerech se tvoří nebezpečné bakterie
11.07.2013 19:44
Ohřívání vody v bojleru je sice praktické a úsporné, ale pokud zásobníku na teplou vodu nevěnujeme dostatek péče, může být nebezpečný. Spolu s usazeninami se totiž v trubkách i v samotném bojleru množí bakterie. Na řadu pak přichází čištění, které ale nemusí být efektivní, a jediným možným řešením je úplná výměna.
Bakterie jménem Legionella pneumophila běžně žije v zásobnících na teplou vodu, a velice snadno se šíří. Aby se nepřemnožila, je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit především bojlery a domovní rozvody, na to se ale zapomíná. Přitom onemocnění, která tato bakterie může způsobit, jsou vážná, ať už jde o pontiackou horečku nebo legionářskou nemoc, tedy atypický těžký zápal plic.
"Kontrola bojlerů je aktuální především teď v létě, kdy lidé jezdí na své chalupy a chaty a zásobníky na teplou vodu se delší dobu nepoužívaly. Pro osoby s výrazně sníženou imunitou, např. při léčbě chemoterapií nebo kortikoidy, je rizikové vdechovat aerosol teplé vody, například při sprchování," řekla televizi Barrandov Petra Ševčíková z pražské Hygienické stanice. Dodala, že na vodovodní koncovky lze zakoupit jednorázové antibakteriální filtry, náklady jsou asi tisíc korun měsíčně.
Instalatér Martin Jánský radí, že pokud bojler stojí dlouhou dobu, je lepší vypustit určité množství vody, aby se propláchl. Také je potřeba vydezinfikovat obsah zásobníku zahřátím na teplotu 70 stupňů, říká produktový manažer firmy dodávající bojlery, Ivo Zabloudil.
Vedlejším účinkem při samočištění právě horkou vodou ale mohou být praskající trubky. Vždy je proto lepší se obrátit na odborníky. Bojler by se měl kontrolovat alespoň jednou ročně.
"Dnes už jsou na trhu bezúdržbové zásobníky na teplou vodu, které se jednorázově napustí akumulační vodou a ta voda v nich zůstává po celou dobu jeho provozu," nabízí alternativu Zabloudil.
Častou chybou také je, že si koupíme bojler, který je pro náš dům příliš veliký, a i to je živná půda pro bakterie. Proto pokud si nejste jistí, zda je voda z vašeho bojleru skutečně bezpečná, hygienici radí používat pro mytí vlasů a obličeje převařenou vodu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.