Budoucnost
Ve vesmíru stárneme rychleji. Roste tak riziko alzheimera
05.01.2013 09:00
Cestování vesmírem bylo vždy považováno za rizikové. Nová studie výzkumného programu NASA nyní upozornila, že vesmírné dobrodružství nám může ublížit více, než jsme si doposud mysleli. Kvůli kosmickému záření totiž stárnou naše buňky mnohonásobně rychleji, což může vyústit v Alzheimerovu chorobu.
Na rok 2030 plánuje NASA důkladné prozkoumání Marsu. Své astronauty chce poslat na celé tři roky na vesmírnou misi, což je doba, která je pro pobyt mimo planetu Zemi unikátní. Vědci ale z obavy před možnými riziky spustili projekt, který napodobuje kosmické prostředí a zkoumá jeho vliv na lidské tělo.
Kvůli radiaci a extrémních životních podmínkách, při kterých se často mění teplota, tlak i kvalita vzduchu, se hovoří o zvýšeném riziku vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny, plicních či očních onemocnění. Aktuálně zveřejněný osmiletý výzkum NASA Space Radiation Laboratory tvrdí, že určitý druh kosmického záření zvyšuje riziko také Alzheimerovy choroby.
"Je to skutečná hrozba pro všechny, kteří touží vydat se do vesmíru," podotýká neurolog Kerry O´Banion z University of Rochester Medical Center v televizním vysílání stanice ABC. Problém je podle něho v tom, že ani nejlepší skafandry nedokáží zabránit průniku veškerého záření, které působí buněčné změny na lidském těle.
V podstatě tak lze tvrdit, že jedna minuta v kosmu působí z neurologického hlediska jako tři roky na Zemi. "Je to podobná situace, jako kdybyste se dostali do oblasti po nukleární nehodě," vysvětluje O´Banion. Je to smutná zpráva pro všechny milovníky exotiky a dalekých krajin - za rekreační cestování do vesmíru lidé zřejmě stále platí tu nejvyšší cenu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.