Vědci mají přístroj, který umí číst lidské sny

Zdraví
6. 4. 2013 06:00
Konec nočních můr? Vědci věří, že se jim podaří jejich tajemství rozlousknout.
Konec nočních můr? Vědci věří, že se jim podaří jejich tajemství rozlousknout.

Zdá se to přitažené za vlasy, ale americkým vědcům z Brown University se zřejmě podařilo sestrojit "přístroj na čtení snů". S jeho pomocí by nyní chtěli odhalit mozkovou činnost, která je stále zahalena tajemstvím, a také zlepšit noční život pacientů, které trápí noční můry a deprese.

Jednou z největších záhad lidského bytí je spánek a okolnosti s ním spojené. O fungování snu dokonce nevíme téměř nic, přiznávají odborníci z celého světa. Existuje přitom řada teorií, proč se v našem podvědomí sny objevují. Zřejmě nejvíce zastánců má vysvětlení, podle kterého si tímto způsobem mozek třídí informace nasbírané během dne a vyrovnává se s realitou.

Jiní lékaři věří, že sny slouží k ukládání novinek do paměti podle daného kódu. Mezi poslední vysvětlení patří také názor Deidry Barrettové z Harvard University, podle které je snění jiný způsob uvažování. Z jejího experimentu vyplynulo, že řadě lidí se povede rozluštit složité otázky a problémy právě během fáze REM, ve které se zdají sny.

Vyloučit přitom nelze ani to, že veškeré tyto aktivity se dějí zároveň a sny slouží v našem životě k více účelům. Tým neurovědců z Brown University se proto rozhodl zjistit, zda lze zachycením mozkové aktivity během snění zjistit, jak mozek pracuje.

Frekvence klíčů

Bádání je založeno na snímání mozkových vln a frekvencí, které měřili vědci během spánku pomocí magnetické rezonance. Skupinu dobrovolníků přitom každou chvíli budili, aby zjistili, co konkrétního se jim v daném úseku zdálo. Jednotlivé motivy snu - jako například postel či klíče - přiřadili ke konkrétní vlnové frekvenci.

Během několika týdnů sestavili soubor dvou set motivů s konkrétními vlnovými délkami, které uložili do počítače. Při dalším nočním snímání mozkové aktivity již počítač dokázal sám upozornit na to, že se v mozku odehrává proces spojený s konkrétní myšlenkou. Po probuzení daného člověka se ukázalo, že se mu o dané věci skutečně zdálo, uvádí studie publikovaná v odborném časopisu Science.

"Výsledky nás doslova nadchly," tvrdí spoluautor studie Masako Tamaki, podle kterého by nové poznatky mohly pomoci lidem s nočními můrami a nespavostí. Nyní se chtějí zaměřit na to, zda je možné odlišit živé a neživé předměty, zda mozek pracuje jinak při pomyšlení na konkrétní osobu a jinak při abstraktním myšlení. "Jsou zde určité podobnosti u všech lidí. Musíme to ještě ověřit, ale je možné, že se nám podaří sestavit univerzální model nejčastějších snů, který bude aplikovatelný na více lidí," dodává Tamaki.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ