Vědci prý mají lék na demenci. Stačí umět dva jazyky

Zdraví
23. 2. 2011 11:26
Umět hovořit cizími jazyky není dobré jen pro pracovní kariéru, ale také pro zdraví.
Umět hovořit cizími jazyky není dobré jen pro pracovní kariéru, ale také pro zdraví.

Před stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou může pomoci ochránit cizí jazyk. Podle kanadského univerzitního výzkumu totiž lidé, kteří plynně hovoří dvěma jazyky, aktivují lépe svůj mozek a k rozvoji demence u nich dochází o několik let později.

Ti, kteří hovoří dvěma jazyky, mají výhodu, tvrdí studie uveřejněná v časopise Neurology, podle které se u takto vybavených lidí dostavuje demence až o pět let později. Podle Ellen Bialystokové z Yorské univerzity za to mohou kognitivní schopnosti, které se v mozku při práci s druhým jazykem aktivují. "Během toho, jak lidské tělo přirozeně stárne, lidé ovládající více jazyků zlepšují kognitivní funkce," tvrdí na serveru CNN Bialystoková.

Ve svém výzkumu porovnávala schopnosti 102 bilingvních a 109 monoligvních pacientů, u kterých se první demence objevila o čtyři až pět let dříve. "Je to stejné jako puzzle nebo hraní her, které posilují činnost mozku a brání rozvoji neurologických nemocí," vysvětluje Bialystoková.

Navíc prý není pozdě začít s učením v žádném věku. "Je pravda, že s přibývajícími léty to jde těžce, ale i malý úspěch se kladně projeví na zdraví," tvrdí Juditha Krollová z Pennsylvánské univerzity. Z její studie totiž vyplynulo, že lidé, kteří mluví více jazyky, dokážou lépe rozlišit nedůležité informace a také trefněji pokládají své otázky.

"Je to proto, že jejich druhý jazyk je stále v mozku připraven na to, aby s ním začal člověk hovořit. Je to stav, kdy řečník neustále upřednostňuje jeden jazyk před druhým," tvrdí Krollová. Z její teorie také pochází myšlenka, že nikdy není pozdě s novým jazykem začít. "Děti mají výhodu v tom, že nedělají nic jiného. Dospělí si jednoduše nemohou dovolit obětovat tolik času a pozornosti na učení se nového cizího jazyka," vysvětluje Krollová.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ