
Vodní dýmku začínají kouřit především mladí, což je prý celosvětový trend. Dříve to byl zvyk starších mužů v Orientu. Jako prostředek ke kouření je znám už více než 400 let. Kouření dýmky je prý vnímáno mladými jako zajímavá, netradiční a exotická aktivita.
K TÉMATU: Kuřaček přibývá, ženy dohánějí muže i v úmrtí na kouření
V utrácení za cigarety a alkohol má na Čechy málokdo
Mladí podle expertů vnímají zdravotní rizika kouření vodní dýmky jako hypotetické. Protože jsou aktuálně mladí a zdraví, necítí se být ohroženi. Někteří si údajně připouštějí riziko vzniku rakoviny plic, případně srdečního onemocnění. Nenapadne je ale riziko přenosu infekcí, upozorňují odborníci.
Během jednoho posezení s vodní dýmkou se vytvoří v průměru 70 litrů kouře. Podle způsobu zapálení tabáku a velikosti zápalného uhlíku se vytváří až 100krát více dehtu, až 50krát víc oxidu uhelnatého a kouř obsahuje až šestkrát víc nikotinu než jedna cigareta.
Voda v nádobce dým především ochlazuje. I po průchodu vodou obsahuje kouř vysoké dávky jedovatých látek, například oxid uhelnatý, těžké kovy a řadu látek vyvolávajících rakovinu.
Sdílení náústku při kouření vodní dýmky podle lékařů představuje riziko přenosu infekčních chorob, například tuberkulózy nebo infekčního zánětu jater. Pravidelné kouření dýmky může vést ke vzniku závislosti na nikotinu. Pasivní kouření je rizikové i pro nekuřáky, varují odborníci.
Foto: Karel Šanda