Naše vzpomínky se mění během spánku. Když celé tělo odpočívá, mozek pečlivě vybírá, co si zapamatuje a co z paměti vytěsní. Podle amerického univerzitního výzkumu tak lidé v noci vyhodnocují, abstraktně přemýšlí a uvažují s větším nadhledem nad tím, co se přes den stalo. O tom, co si z předešlého dne vybaví, tak rozhoduje nervový systém a emoce.
Není v silách lidského rozumu, aby si zapamatoval každou scénu, kterou prožijeme. Proto mozek nejen vytěsňuje méně důležité momenty, ale zároveň i z toho, co si zapamatuje, fixuje jen to nejpodstatnější. Pokud jste svědky automobilové nehody, víte, jak vypadalo rozdrcené auto, ale již se vám nevybaví kvetoucí stromy za ním.
Potřeba vědět, kde potkáme hada
"Nejčastěji nám utkví chvíle, které jsou emocionálně vypjaté," vysvětluje závěry studie neuroložka Jessica Payneová z Notredamské univerzity v Indianě. S každým zdřímnutím se tak z mozku vytrácí obraz těch nepodstatných detailů a nám utkví jen jeden obraz spolu s pocitem, který jsme v tu chvíli cítili.
Anketa:
Pamatujete si dlouho to, co jste prožili?
"Je to způsob selektivní paměti, který jsme zdělili po předcích. Pokud se chtěli vyhnout hadu, museli vědět, v jakém prostředí se s ním setkali," dodává Payneová na serveru National Geographic.
Léčba paměti
Naše paměť proto podle odborníků nemá sloužit jako nástroj, jak si zapamatovat minulost, ale jak předvídat budoucnost. Tyto poznatky by tak mohly vést k nalezení klíče, jak se efektivně učit či jak vyléčit pacienty s posttraumatickým syndormem a depresemi. "Další výzkumy by mohly vrhnout svědlo na způsob, proč některým lidem stále vrací špatné vzpomínky včetně hrůzných detailů a pomohlo by to k cestě za léčbou těchto psychických chorob," řekla Payneová.