Všemocný strašák ebola. Přehnaných reakcí je přehršel

Zdraví
17. 10. 2014 18:41
Protest proti utrácení psů.
Protest proti utrácení psů.

Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami, nakazit se lze třeba slinami, krví nebo zvratky nakaženého, například přes oči nebo ránu na kůži. Nemoc se naopak nepřenáší vzduchem, říkají experti. Lidé s ebolou nejsou nakažliví, dokud se u nich neprojeví příznaky nemoci jako horečka, bolest svalů a břicha. Strach z nemoci ale podle agentury AP vyvolal přehnané reakce.

TŘI POTVRZENÉ PŘÍPADY V USA
Liberijec, který cestoval do Dallasu, zemřel na virus ve Spojených státech a dvě dallaské zdravotní sestry, jež ho ošetřovaly, se nakazily. Jedna z nich, Amber Vinsonová, cestovala na palubě letecké společnosti Frontier Airlines z Dallasu do Clevelandu a zpět.

Ochranný vozík na převoz nakažených pacientů.ŠKOLY UZAVŘENY, VÝUKA ZRUŠENA
Jedna ze škol nedaleko Clevelandu zrušila výuku ve dvou svých budovách, když zjistila, že její zaměstnanec možná cestoval letadlem společnosti Frontier Airlines, i když ne stejným letem jako Vinsonová. V texaském Beltonu byly uzavřeny tři školní kampusy, neboť dva místní studenti cestovali stejným letadlem jako ona. Úřady dezinfikovaly kampusy a školní autobusy. Státní univerzita Austina Peaye v Tennessee zrušila výměnné studijní programy se Senegalem plánované na příští rok.

STRACH NA FACEBOOKU:
Zaměstnanci uzavřeli  univerzitního kampusu nedaleko ze San Diega budovu s 50 studenty uvnitř poté, co jedna studentka řekla učiteli, že její sestru hospitalizovali s příznaky podobnými chřipce. Rodina právě přiletěla ze Středozápadu, což na sociálních sítích vyvolalo spekulace, že byli ve stejném letadle jako dallaská sestra, u níž se potvrdila ebola. Nic z toho nebyla pravda. Po více než hodině škola zveřejnila na svém facebookovém profilu: "Na kampusu jihozápadní univerzity není ebola". Dotyčná studentka později úřadům přiznala, že si vše vymyslela, aby nebyla vyloučena kvůli zameškané výuce, uvedla mluvčí Lillian Leopoldová.

KARANTÉNA, DOBROVOLNĚ I JINAK
Dva studenti z Beltonu v Texasu jsou drženi v jednadvacetidenní karanténě ve svých domovech. Ebola má totiž třítýdenní inkubační dobu. Karanténa byla uvalena i na asi sedm lidí v severovýchodním Ohiu, kteří byli v kontaktu s nakaženou sestrou Vinsonovou, která tam cestovala v souvislosti s přípravou své nadcházející svatby. Obchod, který tam navštívila, byl uzavřen.

PES EXCALIBUR
Španělské úřady nechaly 9. října utratit psa patřícího rodině ošetřovatelky, u níž testy potvrdily ebolu. Nakazila se při péči o oběť viru, kterou vláda transportovala ze Sierry Leone. Madridská regionální vláda uvedla, že Excalibur představoval nebezpečí, protože prý mohl nemoc přenést na člověka. Odborníci ale tvrdí, že taková možnost není prokázána.

Ebola.PLACENÉ VOLNO
Letecká společnost Frontier Airlines v zaměstnaneckém oběžníku oznámila, že čtyři její letušky a dva piloti jsou na placené dovolené trvající 21 dní. Také Clevelandská klinika a nemocnice MetroHealth System v Clevelandu ve středu oznámily, že několik jejich sester a dalších zaměstnanců ze stejného letu dostalo placené volno. Zaměstnanec Louisianské státní univerzity, který školil liberijské policejní důstojníky v zacházení s ochrannými obleky byl požádán, aby se tři týdny zdržoval mimo areál školy.

PLANÝ POPLACH
V sobotu přiletěl do Prahy z Lisabonu jeden ghanský student a byl požádán, aby navštívil lékaře, protože se zdál být nemocný. Neudělal to a za několik hodin jej zadrželi na hlavním nádraží. Na videu zveřejněném na internetu je vidět, jak ho muž v ochranném obleku převáží překrytého černým plastovým pytlem na kolečkovém křesle. Testy později potvrdily, že ebolu nemá, a byl proto propuštěn. Mluvčí ministerstva zdravotnictví zásah úřadů obhajoval.

WALL STREET
Investoři se obávají, že strach z eboly by mohl vyvolat obavy z létání. Akcie největších amerických aerolinek proto výrazně oslabily, i když od té doby už se částečně zotavily.

Ebola.MALÁRIE, NIKOLI EBOLA
Dessie Quinn, čtyřiačtyřicetiletý telekomunikační inženýr, strávil půl roku prací na internetovém projektu v Sieře Leone a vrátil se domů do Donegalu v severovýchodním Irsku v srpnu, když měl podezření na onemocnění malárií. V neděli 16. srpna si vyšel s přáteli do místní hospody, poté ho nikdo neviděl až do doby, kdy ho po pěti dnech našli mrtvého v jeho bytě. Místní nemocnice dala jeho tělo do karantény jako případ možné nákazy ebolou. Jeho rodina se o tom dozvěděla až ze zpráv veřejnoprávní televize RTE.

BEZ PŘÍZNAKŮ, ALE NECHTĚNÝ
Syracuská univerzita v New Yorku zrušila pozvání pro nositele Pulitzerovy ceny, fotografa Michela du Cilleho z deníku The Washington Post na podzimní školní workshop, protože se du Cille vrátil z Libérie, kde dokumentoval krizi způsobenou ebolou. Du Cille prohlásil, že se vrátil před 21 dny a netrpí žádnými příznaky. Zástupce rektora univerzity Eric Spina řekl novinářům z místního listu The Post-Standard, že škola případ probrala se zdravotními odborníky ze školy i státní správy a rozhodla se du Cilleho pozvání zrušit z obav o bezpečnost.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ