Děti mají díky domácím mazlíčkům lepší imunitu, tvrdí studie

21. 6. 2012 14:17
Život po boku psa může skrývat nečekané výhody.
Život po boku psa může skrývat nečekané výhody.

Pokud uvažujete o tom, že pořídíte svým potomkům domácí zvíře, můžete zvážit poznatky nové studie Kalifornské univerzity. Podle tamních vědců totiž děti, které vyrůstají ve společné domácnosti se zvířecími mazlíčky, mají mnohem méně dýchacích potíží a silnější imunitu. Mohou se tak vyhnout alergiím, astmatu či plicním zánětům.

Před několika lety se lékaři shodli na tvrzení, že příliš sterilní prostředí dětskému vývoji škodí. Organismus a imunita těch nejmenších totiž musí během prvních několika let života přijít do styku s velkou škálou antigenů, aby se v těle vytvořily správné bakterie chránící před zdravotními riziky.

"Nejlepší imunitu mají děti, které vyrůstají na farmách a na vesnicích, kde přicházejí denně do styku se zvířaty, rostlinami, peřím, bahnem...," řekl před časem internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice v Krči. Podle vědců z Kalifornské univerzity děti nemusejí žít zrovna na venkově. Stačí, když se starají o psa nebo kočku. Tým vědců vedených Kei Fujimurovou testoval, jaký vliv má na organismus myší a lidí prostředí, ve kterém žijí další zvířata. Ukázalo se, že každodenní kontakt s mazlíčky přináší kvalitnější a hlavně pestřejší střevní mikroflóru.

Co však mají bakterie v zažívacím traktu společného s dýchacími obtížemi? Podle lékařů mikroorganismy ve střevech hrají zásadní roli nejen při trávení, ale také při vstřebávání vitamínů, boji s infekcemi či rozvoji některých chronických nemocí jako astma či alergie.

Podle Kohouta ovlivňuje imunitu vše, s čím se člověk za život setká. Nejdůležitější je období dětství - když jedinec propase správný okamžik pro vytvoření imunitní bariéry, může se stát, že se mu za celý život taková šance už znovu nenabídne. "Děti proto musejí umět reagovat na velká i malá zvířata a rostliny. Není třeba jim mýt ruce pokaždé, když sáhnou na podlahu," dodává Kohout.

Jak jsou na tom Češi s alergiemi:

S alergií se loni léčilo téměř 889 tisíc Češek a Čechů, to je o zhruba devět tisíc méně než předloni. Polovina pacientů byla mladších 19 let. Nejčastějším důvodem léčby byla senná rýma, druhým nejčastějším onemocněním bylo astma a na třetí příčce skončila alergická rýmal.

Pořadí nejběžnějších diagnóz se v celé populaci shoduje, výskyt u dětí a dorostu je ale vyšší. Loni oproti roku předchozímu mírně klesly počty pacientů, u kterých se léčbou zvyšovala odolnost k látce, na niž jsou alergičtí. S takzvanou specifickou hyposenzibilizací se léčilo přes 89 tisíc pacientů, imunoterapie alergenem byla zahájena u zhruba 24 tisíc pacientů. Počet prováděných kožních testů oproti roku předchozímu stoupl z 2,7 milionu na 2,8 milionu.

Zdroj: ÚZIS

Další čtení

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ