Skrytí tyrani
Domácímu násilí bývá vystaveno až půl milionu Češek
02.10.2012 13:46
Dvě pětiny žen v Česku čelily zřejmě nějaké formě domácího násilí. K nejčastějším formám patřilo opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním, tvrdí to závěry průzkumu pro studii o ekonomických dopadech domácího násilí, kterou nechala vypracovat organizace proFem.
"Žen, které v průběhu svého života někdy zažily domácí násilí, staly se obětí nebo byly ohroženy domácím násilím, je v České republice přibližně 1,4 milionu," uvedl na konferenci v Senátu sociolog Kamil Kunc. Za poslední rok bylo oběťmi domácího násilí 11 procent dotázaných. Ročně je tedy podle sociologa ohrožováno domácím násilím až 400 tisíc žen.
Podle odpovědí žen, které popisovaly poslední případ domácího násilí, čtvrtina obětí útok zatajila a jen desetina žen případ ohlásila policii. Osm procent žen vyhledalo psychologa, pět procent se svěřilo zdravotníkům nebo advokátům a tři procenta hovořila se sociální pracovnicí. Jen jedno procento žen vyhledalo pomoc specializovaných organizací. Většinou se svěřovaly známým či kolegyním v práci.
Policii přivolalo k domácímu násilí 13 procent dotázaných, policisté řešili věc především domluvou, ale také uložením pokuty nebo zadržením či vykázáním násilníka. Předloni policisté podle statistik vykázali z bytu 1000 mužů a vyšetřovali 457 případů. Jen dvě procenta případů ale podle průzkumu skončila u soudu.
Tři pětiny posledních případů domácího násilí skončily podle průzkumu pro ženy fyzickým zraněním nebo psychickými následky, což se podle analýzy týká zhruba 230 tisíc žen ročně. Odbornou lékařskou pomoc ale vyhledalo jen 32 procent žen, tři procenta byla hospitalizována. Do pracovní neschopnosti se dostalo šest procent napadených a čtyři procenta dotázaných uvedly, že v důsledku napadení ztratily zaměstnání. Adekvátní finanční kompenzací za způsobenou emocionální újmu by podle většiny dotázaných bylo 50 tisíc korun, průměrná hodnota náhrad za dlouhodobé násilí by ale podle průzkumu dosáhla 270 tisíc korun.
Varovným signálem je podle analýzy průzkumu zjištění, že pouze 55 procent žen označilo poslední útok partnera za domácí násilí, ačkoli naplňoval jeho parametry. Průzkum se uskutečnil letos v únoru, na 22 otázek v on-line dotazníku odpovídal reprezentativní vzorek 3014 žen ve věku do 18 do 65 let. Průzkum provedla agentura NMS Market Research.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.