Kolem možnosti popřít otcovství panují zmatky

8. 9. 2011 08:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ministerstvo spravedlnosti musí v nejbližší době připravit novelu, která dá mužům více času k popření otcovství. Současné ustanovení o půlroční lhůtě zrušil Ústavní soud a poslanecký návrh reagující na tento verdikt nepodpořila v úterý sněmovna. Nyní podle Lidových novin reálně hrozí, že tu nějakou dobu nebude platit vůbec žádná lhůta.

"Je nutné věc vyřešit do konce roku. Kvůli urychlení zvažujeme proto cestu poslanecké novely, " prohlásila mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Ústavní soud v červenci uvedl, že nynější šestiměsíční lhůta pro podání takzvané popěrné žaloby poškozuje práva otců. Lhůta k popření otcovství se měla podle poslaneckého návrhu, který ale neuspěl, změnit ze současného půl roku od narození dítěte na půl roku od chvíle, kdy muž nabude podezření, že otcem ve skutečnosti není - nejvýše však do tří let od narození potomka. Úprava se měla vztahovat pouze na děti narozené v manželství.

Změnu na prodloužení doby k popření otcovství obsahovala novela poslance Pavla Staňka (ODS), podle které měly také děti po rozchodu rodičů častěji končit ve střídavé péči. Návrh nejprve neprošel v Senátu, který navrhoval ustanovení o střídavé péči z předlohy vypustit a ponechat v ní jen změnu lhůty. Mezi poslanci se ale nenašlo dost hlasů ani pro senátní stanovisko, ani pro novelu v původním sněmovním znění.

Zákon nyní poškozuje muže, kteří se po uplynutí půlroční lhůty dozvědí, že nejsou biologickými otci dítěte. U soudu jim dosud nepomohl ani rozbor DNA.Otcem, i když DNA říká něco jiného

Novela z dílny ministerstva spravedlnosti nyní bude muset překlenout období, které hrozí vzniknout po prvním lednu. Svobodní otcové podle ministerstva ale déle než půl roku stejně prý nepotřebují. Pro zapsání do rodného listu totiž musejí dát před matričním úřadem nebo soudem souhlas - mohou tedy situaci uvážit. Manžel se naopak stává otcem automaticky. Rozhodnutí ÚS se navíc lhůty u svobodných otců netýkalo.

Současný zákon poškozuje muže, kteří se po uplynutí půlroční lhůty dozvědí, že nejsou biologickými otci dítěte. U soudu jim dosud nepomohl ani rozbor DNA. Stále oficiálně zůstávali otci, a to se všemi povinnostmi, které z toho vyplývají. Ústavní soud se ale domnívá, že nižší soudní instance by neměly žaloby otců odmítat jen kvůli tomu, že lhůta vypršela.

Autor: - red -, ČTK Foto: Karel Šanda, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ