Mateřství? Za trest. Češi na špici Evropy

21. 4. 2014 07:30
Osmdesát procent Češek zůstává se svými dětmi doma, do práce se často vracejí až po mnoha letech.
Osmdesát procent Češek zůstává se svými dětmi doma, do práce se často vracejí až po mnoha letech.

"My trestáme naše matky za mateřství, to musíme změnit," kaje se česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Osmdesát procent Češek zůstává se svými dětmi doma, do práce se často vracejí až po mnoha letech. Tuto praxi kritizuje mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD i řada českých sociologů. Mezera v zaměstnanosti v důsledku péče o děti je u nás totiž nejvyšší v celé Evropě.

V zemích, jako je Belgie a Francie, je normou být doma s dětmi dva, tři měsíce, stát vehementně dotuje jesle a chůvy, aby se matky mohly vracet do práce. Je ale tento model ten, který u nás chceme? Psychologové varují, že příliš brzké odloučení od rodičů a celodenní pobyt v kolektivu působí dětem psychické strádání. "Nevylejte dítě i s vaničkou," upozorňuje například ve Francii působící česká psycholožka Iva Andrejsová, která už léta u sebe na divanu slýchává plačky a traumata dospělých, kteří si s sebou nesou pocit, že v dětství nebyli milováni. Jaká je tedy zlatá střední cesta?

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.Mezinárodní výzkumy naznačují, že nejlepší model kombinace rodiny a kariéry je praxe ve Skandinávii, kde děti odcházejí do jeslí kolem roku a půl, dvou let a kde je normální, že rodiče pracují na částečný úvazek. Částečné úvazky v Česku na papíře existují, ale v praxi nikdo neví, že se jich rodiče mohou domáhat i před soudem. Stát konečně začal uvolňovat finance na podporu částečných úvazků. Bude to stačit?

Hlavním problémem zůstává, že české děti nemají kam jít, pokud se jejich matky chtějí vrátit do práce. I letos se ani do školek nedostane přes 55 tisíc tříletých capartů, co pak ti menší? Nezbývá než platit soukromé jesle, na něž jsou náklady nesrovnatelně vyšší v porovnání s kupní silou obyvatelstva, než je tomu na Západě. Situaci by mohl částečně pomoci vyřešit připravovaný zákon o dětských skupinách, i ten má však své odpůrce.

Čtěte Týden.* Strádají děti psychicky v jeslích?

* Co podle výzkumů chtějí české matky?

* Jaká traumata řeší u psychologů dospělí, jimž se rodiče nevěnovali?

* Proč Belgičanky a Francouzky nepovažují za důležité zůstávat se svými dětmi doma?

* Proč stojí chůva ve Francii méně než v Česku?

* A změní na situaci něco připravovaný kontroverzní zákon o dětských skupinách?

* Proč se zaměstnavatelům vyplatí umožnit rodičům malých dětí částečný úvazek?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se dozvíte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v úterý 22. dubna 2014.

Autor: Radka SmejkalováFoto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ