Nadace Naše dítě na pomoc ohroženým chlapcům a děvčatům se stále častěji zabývá případy dětí, jejichž rodiče se po rozchodu nedokážou domluvit na péči o potomka. Rozvody, bránění ve styku s dcerou či synem nebo neplacení výživného tvoří téměř dvě třetiny případů nadační linky právní pomoci. Loni řešila 113 rozvodových kauz. Novinářům to řekla zástupkyně ředitelky Nadace Markéta Sodomková. Podle nadace vleklé tahanice o děti pomáhá zvládnout mediace.
"Sporů o děti přibývá, a to nejen v Česku, ale také mezinárodních. Rozchody a rozvody a vleklé spory jednoznačně představují psychické týrání dětí. Dítě má nejistotu. Neví, co bude a jak. Začne mít strach, budit se v noci, mít noční běsi, počůrávat se. Má strach o maminku, tátu. Neví, do jaké školy bude chodit," řekla ředitelka Nadace Zuzana Baudyšová. Podle ní se nadace zabývá případy, které soudy řeší léta.
Experti z nadace rodičům, kteří se po rozchodu nedokážou dohodnout, doporučují mediaci. Odborníci jim při ní mohou pomoci odblokovat zamrzlou komunikaci a najít řešení, které bude vyhovovat nejen jim, ale hlavně jejich potomkovi. "Doufáme, že ve vleklých sporech nastane obrat a ti, kteří přivedli dítě na svět, se začnou chovat osvíceně," uvedla Baudyšová.
Podle šéfky Asociace mediátorů Eleny Meškové se většina mediačních řízení týká právě rodinných záležitostí, zpravidla sporů o dítě. Úspěšnou dohodou končí 80 až 85 procent řízení, podotkla Mešková. Výsledek podle ní soudy respektují, samy mohou mediaci znesvářeným stranám nařídit. První takové sezení stojí 400 korun, v určitých případech může být zdarma. "Lidé se soudili čtyři roky. Stačila pak dvě sezení a vzešla z nich dohoda. Ušetřili by si léta čas, nervy, peníze za advokáty a hlavně trápení dítěti," řekla Mešková.