Necháte se snadno ovlivnit cizím názorem? Prý za to nemůžete

8. 11. 2010 11:22
Stává se vám, že často přijímáte cizí názory za vlastní? Může za to evoluce.
Stává se vám, že často přijímáte cizí názory za vlastní? Může za to evoluce.

Snad každému se už někdy stalo, že odpověděl na nějakou otázku špatně jen proto, že se nechal strhnout názorem většiny lidí. Stejně to funguje i s názorem na politiku či hudbu. Pokud se nějaká píseň líbí většímu počtu vašich přátel, nebojíte se přiznat, že se líbí i vám. Prý je to naprosto přirozené.

Mít společný názor je podle amerických vědců jistý druh odměny. "Funguje to stejně jako jídlo nebo peníze. Když vidíte, že má někdo stejné mínění jako vy, potvrdíte si tak, že to, co jste si doteď jen mysleli, je v souladu s realitou a že se za to vůbec nemusíte stydět," vysvětluje magazínu Time jeden z autorů studie o potvrzování cizích názorů Daniel Campbell-Meiklejohn.

Vzájemné ujišťování o relevantnosti našeho mínění je podle něj pochopitelné i z evolučního hlediska. Ten, kdo se vymaní ze stáda, nemůže přežít.

Tento fakt má bohužel vliv i na to, že spousta lidí začne kouřit nebo propadne drogám. A to i přesto, že jejich primární postoj k tomu byl negativní.

Americká studie zároveň potvrdila, že současným trendem je vybočovat a být tak trochu rebel. Čím dál více lidí se tak nebojí vyjádřit svůj názor, přestože je odlišný, ba naopak si na tom staví svou image. Někteří z nich pak proto zásadně kritizují to, co se líbí většině.

Další čtení

ilustrační foto

Do svateb se Češi nehrnou. Loni to bylo druhé nejnižší číslo od vzniku Československa

Domácí
22. 4. 2025

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918

Domácí
22. 4. 2025
Judista Lukáš Krpálek pózuje na tiskové konferenci Českého svazu juda před odletem české reprezentace na mistrovství Evropy do Černé Hory.

Judista Krpálek si pochvaluje kila navíc, lépe vzdoruje těžším soupeřům

Sport
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ