Američtí odborníci tvrdí, že podle způsobu, jakým se svým partnerem mluvíte, a podle toho, jaká slova při tom používáte, lze poznat, jestli váš vztah vydrží, nebo ne.
Je dokázáno, že člověka vždy více přitahují lidé, kteří s ním mají společné zájmy, názory a hodnoty a podobají se i vzhledově. Autoři nové americké studie, kterou cituje deník Telegraph, teď navíc zjistili, že záleží i na tom, jestli máte podobné vyjadřování.
To, co lidi spojuje, však nejsou smysluplná slovesa nebo podstatná jména, ale naopak každodenní slova, která často používáme jakoby navíc, tedy například "jako, třeba, vlastně, i, dokonce" a podobně. Podle jednoho z autorů, profesora Texaské univerzity Jamese Pennebakera, právě tato slova tvoří styl našeho projevu. A pokud najdeme člověka, který mluví podobně, máme vyhráno. Vztah prý díky tomu vydrží déle a je kvalitnější a hlubší.
Výzkumníci během studie provedli dva různé experimenty. Prvního se zúčastnili vysokoškoláci náhodně rozdělení do párů. Ty potom měly vést čtyřminutový rozhovor, který byl nahráván. Jeho témata byla většinou podobná - škola, studijní povinnosti, cestování. "Každý rozhovor zněl pouhým uchem více méně stejně, ale textová analýza ukázala rozdíly. Dvojice, které používaly podobný slovník, po experimentu vyjadřovaly zájem o další komunikaci se svým protějškem čtyřikrát častěji než ti, kdo mluvili jinak," popisuje Pennebaker.
Druhý model trval deset dní a spočíval v každodenních on-line chatech. Osmdesát procent párů, které odpovídaly podobně, si spolu psalo a jinak komunikovalo ještě minimálně tři měsíce po skončení experimentu. U lidí s odlišným stylem projevu to bylo jen čtyřiapadesát procent.
"Obsah komunikace je důležitý, ale vypadá to, že její forma je ještě důležitější. Úžasné na tom je, že tento druh projevu neovlivníte. Používání zmíněných slov je podvědomé," uzavírá Pennebaker.