Práce ve skupině ničí schopnosti, mozek spoléhá na druhé

23. 1. 2012 17:10
Pokud člověk ví, že ostatní zvládnou úkol stejně dobře, sníží se jeho kognitivní schopnosti, tvrdí studie.
Pokud člověk ví, že ostatní zvládnou úkol stejně dobře, sníží se jeho kognitivní schopnosti, tvrdí studie.

Pokud člověk pracuje sám, vede si mnohem lépe než s pomocí dalších lidí. Při řešení problému ve skupině se totiž přestane tolik soustředit, spolehne se na druhé a jeho kognitivní schopnosti dočasně klesnou, upozornili američtí vědci z Virginia Tech Carilion Research Institute. 

"Možná že s nadsázkou říkáte, že pracovní porady ubíjejí váš mozek, ale náš výzkum ukazuje, že vás mohou skutečně dovádět k takovému chování, jako kdyby váš mozek nefungoval," tvrdí vedoucí studie Read Montague, který zkoumal změny kognitivních funkcí pomocí magnetické rezonance. Podle jeho závěrů je největší rozdíl ve výkonu jedince, když řeší úkol sám a ve skupině. Ukázalo se, že pokud lidé vědí, že ostatní mají stejné IQ jako oni, přestanou se snažit a dojde u nich k zřetelnému dočasnému úpadku schopností vyřešit úkol.

Problémy mají prý zejména lidé, kteří lehce podléhají stresu a mají problémy se sociálními vazbami. "Nevíme, jak přesně to funguje v praxi, ale měli bychom si na to dávat pozor při vytváření studijního či pracovního prostředí. Pokud budeme dávat důraz například na soutěživost, neztratíme tím dočasně určitou část našich schopností?" ptají se ve studii autoři. Veškerá měření inteligence jsou podle nich zkreslená, protože je prý neovlivňují sociální vazby jako v praktickém životě.

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ