Přibývá lidí, kteří žijí sami. V Česku je to téměř každý druhý

15. 12. 2011 11:45
Lidí, kteří žijí sami, neustále přibývá.
Lidí, kteří žijí sami, neustále přibývá.

Téměř polovina dospělých v Česku žije jako takzvaní singles. Samo ve své domácnosti bydlí 48 procent mužů a 43 procent žen. Přibývá svobodných, ale i rozvedených. Vyplývá to z předběžných výsledků letošního sčítání lidu, které představil místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

"Počet osob, které žijí v samostatné domácnosti, stále narůstá. Není to jev pouze ve velkých městech, jako je Praha a další, ale začíná se to projevovat i v menších městech," uvedl Drápal.
Za posledních deset let přibylo rozvedených mužů o skoro 38 procent a žen o asi 33 procent.

Největší podíl lidí, kteří ukončili své manželství, žije v Karlovarském a Ústeckém kraji. Také počet svobodných se za posledních deset let zvedl, a to o desetinu. Naopak ženatých a vdaných ubývá.
Podle Drápala větší část singles tvoří rozvedení, menší svobodní. "Singles neznamená, že ti lidé žijí osamoceni v životě. Jak ukazuje řada studií, jedná se o lidi, kteří mají partnerské vztahy, komunikují se společností, s dalšími lidmi," uvedl místopředseda úřadu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Ruský útok na ukrajinský Charkov má čtyři mrtvé a 17 zraněných

Zahraničí
24. 11. 2025

V listopadu 1915 oznámil Bedřich Hrozný rozluštění řeči Chetitů

Domácí
24. 11. 2025

USA a Ukrajina upravily a zpřesnily mírový rámec, oznámil Bílý dům

Zahraničí
24. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV