Náhodný sex a nezávazná setkání na jednu noc navenek vévodí současnému milostnému světu mladých. Podle průzkumů však až polovina lidí potají doufá, že se z takového románku vyvine dlouhodobější vztah. Pokud se tak nestane, trpí prázdnotou, pocitem samoty a lítosti, upozornila reportáž televizní stanice CNN.
Jak se mění současný styl randění? Na tuto otázku chce najít odpověď kniha s názvem The End of Sex americké autorky Donny Freitasové. Své téma založila na podkladě rozsáhlých sociologických výzkumů partnerského života a chování několika tisíc vysokoškolských studentů. Drtivá většina z nich svou intimitu popsala jako sled náhodného sexu a "úletů".
Do milostných dobrodružství přitom studenty podle Freitasové nežene touha po sexuálním uspokojení, ale až polovina z nich doufá v navázání kvalitního romantického vztahu. Pokud se tak nestane, litují svých činů a cítí se zneužití a prázdní.
Podle sexuologa Justina Garcii z Kinsey Institute v Indianě je problém v tom, že lidé nechodí nejdříve na "tradiční" schůzky a nejdou na vztah pomalu. Z loňského výzkumu zmíněného institutu vyplývá, že studenti se klasickým vztahům vyhýbají, protože nemají čas na ostatní, případně nechtějí, aby se milostný vztah stal v jejich životě prioritou, chtějí se soustředit na jiné oblasti.
"Studenti berou úlet jako cokoliv od polibku po sex. Společné je na tom jen to, že ve všech situacích chybí konverzace, při níž na sebe musí člověk něco odhalit, musí se částečně zapojit do kontaktu s druhým člověkem," tvrdí Freitasová.
A jak upozorňuje studie Harvardovy univerzity, není to jen záležitost vysokoškolských studentů. V každém případě ale platí, že jak člověk stárne, stále více tíhne ke klasické večeři se sklenkou vína.