Šéfové jsou méně stresovaní než podřízení, tvrdí vědci

25. 9. 2012 09:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Lidé ve vedoucích pozicích trpí často menším stresem než podřízení. Daří se jim o to líp, čím větší pocit kontroly mají. Vyplývá to ze studie amerických vědců zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Jennifer Lernerová a její spolupracovníci z Harvardovy univerzity zkoumali hladinu stresového hormonu kortizolu u 148 lidí zaměstnaných u americké vlády nebo armády ve vyšších funkcích a u 65 prostých zaměstnanců v různých oborech.

Zjistili přitom, že nadřízení měli v průměru výrazně nižší hladinu kortizolu než lidé ze skupiny podřízených. Při subjektivním hodnocení také uváděli, že mnohem méně trpí neklidem a nejistotou.

Když pak vědci vedoucí pracovníky srovnali podle rozsahu kontroly, která jim podle vlastních slov náleží, přišli na to, že hladina stresového hormonu byla tím nižší, čím větší kontrolu nadřízení nad svým pracovním prostředím a podřízenými zaměstnanci měli.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Hollywood Vampires

Hollywood Vampieres vystoupí v září opět v Praze

Kultura
22. 6. 2026

Kompletní obnova střechy krok za krokem od krytiny po okapy

Relax
22. 6. 2026
ilustrační obrázek

Nová šance pro zahrádkáře: V Karlových Varech vzniká kolonie na Zlatém kopečku

Domácí
22. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ