Zápach z úst, větší chuť na sladké? Signály dehydratace

Zdraví
16. 7. 2016 09:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zvýšená chuť na sladké, bolesti hlavy, podrážděnost, zácpa či zápach z úst jsou v horkých letních dnech důležitým signálem, že tělu chybějí tekutiny. Jejich dostatečný a pravidelný příjem zabraňuje přehřátí organismu a působí v horku jako "chladicí kapalina". V průměru by člověk měl přijmout čtyřicet mililitrů na kilogram váhy.

Skutečnou potřebu u jednotlivého člověka ovlivňuje mnoho faktorů jako hmotnost, věk či aktivita. Obecně ale platí, že při fyzické zátěži a v horku je nutno příjem tekutin zvýšit. Zohlednit se dá i to, kolik vody se dostane do těla jídlem, zejména ovocem a zeleninou.

Pro pitný režim jsou v horku nevhodné silně slazené nápoje, ať už jde o cukr, nebo umělá sladidla. Lépe než ochucené limonády, džusy, nektary, kolové nápoje či energetické drinky je pít vodu z kvalitních přírodních zdrojů. Nejvhodnější je čistá voda a vody slabě mineralizované, neperlivé a s vyváženým obsahem minerálních látek.

Pocit žízně neodpovídá skutečné potřebě tekutin. Děti a senioři mají pocity žízně oslabené, ale ani dospělí by neměli čekat, až dostanou žízeň. Pít se má v menších dávkách v průběhu celého dne.

Objeví-li se v teplých dnech příznaky úpalu, tedy bolest hlavy, závratě, nevolnost či horečka, je nutno tělo v rámci první pomoci ochladit. To platí zejména při péči o děti a starší osoby. Podobně se projevuje i vyčerpání z přehřátí, pro jeho prevenci i léčbu je zásadní dostatečné zavodnění.

V souvislosti s prevencí dehydratace odborníci radí omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách a nosit pokrývku hlavy. Rodičům doporučují nenechávat děti v autě na parkovišti či v kočárku na přímém slunci. K prevenci dehydratace přispívá i správné větrání místností, tedy ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Před spálením chrání kůži opalovací krémy, užitečným pomocníkem při slunění je i beta-karoten, tedy provitamin A, který je obsažen například v mrkvi, rajčatech nebo paprice.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ