Alkohol je nebezpečnější drogou než heroin nebo crack, říkají britští vědci. Sestavili novou stupnici, která hodnotí škody napáchané drogami samotným uživatelům. Například extáze podle ní dosahuje jen osminy nebezpečnosti alkoholu.
Ze studie britského Nezávislého vědeckého výboru pro drogy (ISCD) a odborného poradce z Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) vyplývá, že alkohol je nejškodlivější vůbec a je téměř třikrát škodlivější než kokain nebo tabák. Na druhém a třetím místě po alkoholu se na žebříčku nebezpečnosti umístil heroin a crack kokain.
Podle profesora a šéfa ISCD Davida Nutta nynější systém klasifikace drog souvisí jen málo s důkazy o jejich škodlivosti. Alkohol a tabák jsou přitom pro dospělé v mnoha zemích legální, zatímco drogy jako extáze, konopí či LSD jsou nelegální a nesou s sebou riziko trestů vězení.
"Výsledky naší studie naznačují, že legální drogy způsobují přinejmenším stejné škody jako nelegální látky," říká Nutt, který do loňského roku působil jako vlivný poradce britské vlády pro drogy. Post ale musel opustit poté, co ministry veřejně kritizoval za ignorování vědeckých informací naznačujících, že konopí je méně škodlivé než alkohol.
Měřítka škodlivosti uživatele zahrnovala například úmrtí spojené s užívanou drogou, zdravotní poškození, závislost na droze či ztrátu vztahu nebo narušení vazeb v rodině. Škodlivost pro ostatní se mimo jiné posuzovala podle trestných činů, ekologických škod či soužití se společností.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že rizika spojená s alkoholem způsobují na světě ročně dva a půl milionu úmrtí spojených s chorobami srdce a jater, dopravními nehodami, sebevraždami a rakovinou; to představuje téměř čtyři procenta veškerých úmrtí. Celosvětově je alkohol třetím hlavním rizikovým faktorem předčasné smrti či trvalého zmrzačení.