Alkoholický detox? Horší než drogový, míní experti

Zdraví
29. 7. 2013 06:00
Vystřízlivění je ve většině případů těžší než detox z drogové závislosti (ilustrační foto).
Vystřízlivění je ve většině případů těžší než detox z drogové závislosti (ilustrační foto).

Podle adiktologů je alkoholická detoxikace, tedy "detox" neboli vystřízlivění během závislosti na alkoholu ve většině případů těžší než detox z drogové závislosti. Za nejhorší považují odborníci druhý den odvykání, pátý den odeznívají nejhorší příznaky. Detox musí pacient podstoupit dobrovolně - soud jej může nařídit, pouze pokud ohrožujete na životě sebe nebo své okolí.

Alkoholický detox je důležitým prvním krokem k léčbě alkoholismu. Pacientovi není podáván alkohol a je pod lékařským dohledem, lékař může podávat i léky kompenzující alkohol.

Detox mohou provázet příznaky, které dokážou člověka ohrozit na životě. Specifické je pocení, nevolnost, zvracení, úzkost, paranoia nebo křeče a záchvaty. Důležité je, že detox není léčba, ta nastává právě až po očištění organismu. Na detox musí člověk nastoupit dobrovolně. Během něj člověk nesmí přijímat návštěvy a telefonovat by měl pouze pod dohledem. Proti něčí vůli může být pacient ošetřen jen za podmínek, který určuje paragraf 96 trestního řádu. 

Pokud Iveta podstoupí detox, čeká ji dost nemilých chvilek."Sama detoxifikace, tedy krátký pobyt, má smysl nejen z hlediska řešení akutní situace, ale i z dlouhodobé perspektivy," uvedl primář detoxikačního oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Petr Popov a dodal, že 35 procent pacientů po detoxifikaci pokračuje v léčbě u Apolináře, 45 procent pokračuje jinde a 20 procent pacientů odchází z detoxu bez navazující léčby. Poměr léčených mužů a žen na oddělení je 2 : 1, prvoléčeb a opakovaných léčeb je 60 : 40. "V případě úspěšnosti a efektivity léčby dokončí detox více než 70 procent pacientů, na druhé straně však v 29 procentech dojde k předčasnému ukončení léčby, ať už kvůli propuštění pro porušení léčebného řádu, či kvůli podepsání reversu," vysvětlil Popov. U Apolináře přijmou na detox ročně asi 400 lidí.

Po detoxu by měla nastoupit dlouhodobá léčba. Pro alkoholiky neexistují podobné abstinenční komunity jako pro narkomany, a tak zůstávají v léčení v nemocničních zařízení. Po zhruba třech až šesti měsících pobytu mohou pokračovat v léčbě doma a docházet do nemocnice ambulantně.

Při dlouhodobé závislosti na alkoholu je typická tzv. alkoholová demence. Projevuje se jako jiné demence postupným zhoršováním paměti, úsudku a duševních schopností sloužících k zajišťování životních potřeb. Pro alkoholovou demenci jsou typické tzv. konfabulace: fakt, že si pacient něco nepamatuje, "maskuje" vymyšlenými údaji.

V jakém případě může být pacient podle zákona ošetřen proti své vůli?

- V případě pravomocného rozhodnutí soudu o uložení ochranného léčení formou lůžkové péče.
- Pokud existuje nařízení vyšetření zdravotního stavu podle trestního řádu nebo občanského soudního řádu.
- V případě nařízené izolace, karantény nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
- Pokud hrozí ohrožení sebe nebo svého okolí u stavů spojených s duševní poruchou či návykovými látkami.
- Ve stavu nouze vyžadující poskytnutí neodkladné péče bez možnosti získat souhlas pacienta nebo zákonného zástupce.
- V případě nezletilého pacienta nebo pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům.
- Jde-li o podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ