Česko trápí nedostatek pitev, odnášejí to lékaři i studenti

Zdraví
6. 3. 2014 16:20
Prázdné pitevní sály. Budoucnost české patologie (ilustrační foto)?
Prázdné pitevní sály. Budoucnost české patologie (ilustrační foto)?

Snad poprvé v moderní historii dochází podle ministerstva zdravotnictví k závažnému narušení medicínské zásady, že mrtví učí živé. Česko totiž kvůli novému občanskému zákoníku trápí nedostatek pitev, který se negativně odráží na výuce mediků, zpětné vazbě ošetřujícím lékařům či vzdělávání nových patologů.

Nový občanský zákoník platný od začátku roku obsahuje zásadní klauzuli: "Zemře-li člověk, aniž projeví souhlas s pitvou nebo s použitím svého těla po smrti, platí, že s provedením pitvy nebo s takovým použitím svého těla nesouhlasí." Pokud tedy k pitvě dotyčný jedinec nesvolí nebo ji nenařídí zákon, zkrátka k ní nedojde.

Jdete na slepák? A budeme vás moci pitvat?

Následkem uvedené novinky počet pitev dramaticky poklesl, oproti loňsku až na desetinu. Nemocnice nepovažují za etické žádat souhlas s pitvou od všech pacientů při přijetí, dělají proto jen pitvy dané zákonem, kde souhlas není nutný. Podle občanského zákoníku "pitva a využití těla pro výzkumné a výukové účely" smí být jen s výslovným souhlasem pacienta. Text neuvádí, zda jde o pitvu patologicko-anatomickou, zdravotní, soudní či anatomickou.

Problém se nejvíce odráží ve třech oblastech. Lékaři především ztratili zpětnou vazbu o své léčbě - nemohou si ověřit správnost diagnostických a terapeutických postupů. Dále budou studenti medicíny ochuzeni o praktickou součást výuky probíhající na pitevnách, což může mít dopad na jejich budoucí lékařské znalosti a dovednosti.

"Třetím dopadem dramatického poklesu pitev bude takřka úplné zablokování postgraduálního vzdělávání nových patologů. Nenaplnění požadavků vzdělávacího programu povede k oddalování atestací u nových adeptů oboru patologie. Již v současné době chybí v České republice zhruba padesát patologů. Lze tedy očekávat, že tento problém se dále prohloubí, což bude mít v konečném důsledku dopady na snížení dostupnosti bioptických (týkající se biopsie, ověření diagnózy, pozn.red.) vyšetření živých pacientů," uvedlo také ministerstvo zdravotnictví v nedávno uveřejněné tiskové zprávě.

Akutní návrh

Řešením by měl být téměř dokončený návrh novely zákona o zdravotních službách, který bude v nejbližších dnech předložen Sněmovně. A co bude její součástí? Má sjednotit terminologii používanou v rámci právní regulace pitev v zákoně o zdravotních službách a v novém zákoníku a zavést povinnost provést pitvu v případech, kdy existují závažné nejasnosti týkající se příčiny smrti, základní nemoci, dalších nemocí, jejich komplikací a klinické diagnózy. Nově navrhované znění zákona upřesní případy, ve kterých z veřejnoprávního předpisu vyplývá povinnost provést pitvu i bez souhlasu zemřelého.

Podle primářky patologicko-anatomického oddělení zlínské krajské nemocnice Dagmar Dolinské klesl počet pitev o patnáct procent. "Problémem spíše pro Národní onkologický registr je, že nedojde k histologickému ověření neznámého nádorového onemocnění. Rovněž infekční onemocnění nelze ověřit. Neověřené může zůstat i náhlé úmrtí u chronicky nemocného pacienta, kde není splněno žádné kritérium paragrafu 88 odstavce 2 zákona o zdravotních službách," řekla primářka.

Autor: Markéta Bajerová, ČTK Foto: ČTK , Eret Petr

Další čtení

ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ