Dejte na své psí miláčky, dokážou vyčenichat rakovinu

Zdraví
17. 7. 2013 13:25
Psi jsou v diagnóze rakoviny mnohdy rychlejší než lékaři (ilustrační foto).
Psi jsou v diagnóze rakoviny mnohdy rychlejší než lékaři (ilustrační foto).

O psovi se říká, že je nejlepším přítelem člověka. Aniž si to uvědomujeme, platí to doslova. Psí čenich totiž dokáže vycítit rakovinu v pánově těle a zachránit mu tak život. Posledním známým případem je Američanka Susan, jejíž fenka Bella neustále štěkala na její ňadro. Při vyšetření na mamografu se pak ukázalo, že žena skutečně trpí karcinomem prsu. A rozhodně nejde o první případ. Psi začali pomáhat nejen záchranářům a policii...

Vysvětlení vidí veterináři v čichových schopnostech psů. Čenich je pro ně nejdůležitějším smyslovým orgánem, kterým se orientují a dokážou vycítit všechny podstatné informace daleko lépe než člověk. Oproti nám má pes sliznici 20× až 40× větší, veterinářka Karen Halliganová tvrdí, že psi cítí až stotisíckrát lépe než lidé. Obzvláště dobře pak domácí mazlíčci znají pach svého majitele, a tak velmi citlivě reagují, když nastane nějaká změna. Stejně tak zachránila britská devítiletá kolie svou paničku Maureen, když podobným způsobem štěkala na její ňadro postižené karcinomem.

V roce 2011 odborníci z německé nemocnice v Schillerhoehe zkoumali, zda jsou psi schopni čichem odlišit vzorky 220 dobrovolníků se zhoubným nádorem, chronickou obstrukční nemocí plic a zdravé jedince. Správně nakonec identifikovali 71 ze sta možných vzorků rakoviny plic a určili i 372 nezhoubných vzorků ze 400.

Ochranářský čumák

Labradorka Marine čichá ke vzorkům v japonském centru pro speciální výcvik psů v a určuje, které z nich jsou napadené rakovinou.Rakovina je doprovázena přítomností určitých chemických látek, které zvíře cítí. Stejně tak dokáže zareagovat, když má člověk nízkou hladinu cukru v krvi. Například v Německu existují výcviková střediska, v nichž cvičení psi odhalují karcinogenní onemocnění u cizích vzorků v laboratorních podmínkách. Stačí jim pouze přičichnout k dechu pacientů s rakovinou plic. 

Před dvěma lety navíc japonští vědci za pomoci osmileté labradorky dokázali, že psi dokážou odlišit také zhoubný a nezhoubný nádor, a to na základě vzorků stolice a dechu pacientů postižených rakovinou tlustého střeva. Trénink detekčních psů, který trvá šest až osm týdnů, podporuje také americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Na stránkách nadace In Situ věnující se přípravě cvičených psů je uveřejněno, že psi dokážou rozpoznat karcinom prsu a plic v raném stadiu až v 99 procentech případů. V Česku bohužel zatím o podobném využití těchto zvířat nevíme.

Před několika lety zveřejnil British Medical Journal výzkum se šesti psy, kteří rozpoznávali ze vzorků moči rakovinu močového měchýře. V tomto případě byli úspěšní na 41 procent. Momentálně se také zkoumá, zda psí čenich odhalí rakovinu vaječníků. Je tedy dost možné, že doma máte doktora House zvířecí říše.

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ