Dívka zemřela po vypití energetického nápoje. Mohla si za to sama?

Zdraví
24. 10. 2012 08:50
Energetické nápoje na mušce (ilustrační foto).
Energetické nápoje na mušce (ilustrační foto).

Americké úřady vyšetřují možnou spojitost mezi hojně rozšířeným energetickým nápojem Monster Energy s vysokým obsahem kofeinu a pěti úmrtími v posledních třech letech. Výrobce nápoje prodávaného i v České republice uvedl, že si takových případů není vědom, informoval deník The New York Times.

Věc prošetřuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Samo vyšetřování přitom ještě neznamená, že nějaká souvislost mezi úmrtími a nápojem existuje. Výrobce nápojů již nicméně čelí žalobě matky čtrnáctileté dívky z amerického státu Maryland, která loni v prosinci zemřela na srdeční arytmii poté, co dva dny po sobě vypila velkou plechovku nápoje Monster Energy.

Mnozí odborníci doporučují ke cvičení raději vodu než přemíru energy drinků (ilustrační foto).Dívka ale prý nebyla zcela zdravotně v pořádku. Mluvčí společnosti Monster Beverage uvedla, že její výrobky jsou bezpečné a že nebyly příčinou úmrtí. V plechovce nápoje Monster Energy s obsahem 0,7 litru, kterou vypila čtrnáctiletá dívka, je obvykle 240 miligramů kofeinu. V úmrtní zprávě stojí, že příčinou smrti byla srdeční arytmie způsobená "kofeinovou toxicitou", která zhoršila srdeční potíže, jež už dívka měla.

Třas, mdloby, bolesti břicha...

Ze zprávy také vyplývá, že dívka trpěla Ehlersovým-Danlosovým syndromem, který může ovlivňovat tkáně včetně cév. Podle právníka zastupujícího rodinu dívka o svých zdravotních problémech věděla. Lékaři jí prý ale neřekli, aby kvůli nim nějak omezovala fyzickou aktivitu či spotřebu kofeinu. Podle mluvčí kontrolního úřadu (FDA) Shelly Burgessové instituce obdržela pět zpráv o úmrtích, která by mohla souviset s energetickým nápojem. Dostala také jednu zprávu o infarktu, který ale neskončil tragicky. Lidé si v souvislosti s nápojem stěžovali na nepříznivé účinky nápoje jako bolest břicha, abnormálně vysokou tepovou frekvenci či třas. Zprávy pocházejí z období od roku 2004 do letošního června, všechna úmrtí ale nastala až po roce 2009. Akcie firmy na informace o vyšetřování reagovaly čtrnáctiprocentním poklesem.

Deník The New York Times zdůrazňuje, že z hlášení zaslaných FDA není jasné, zda se na smrtelných incidentech podílely další faktory, například alkohol či drogy. Informace o vyšetřování podle listu ale možná v americkém Kongresu přinese volání po větší regulaci odvětví, jež marketing svých výrobků agresivně cílí na teenagery a další mladé lidi.

Špatný kamarád s alkoholem

Byznys s energy drinky v posledních letech výrazně poskočil nahoru (před dvěma roky vydělaly podle některých odhadů svým výrobcům 10 miliard dolarů), přestože mnozí odborníci poukazují na jejich nejrůznější úskalí. Obzvláště rizikové je například jejich oblíbené míchání s alkoholem mezi mladými lidmi. Směs alkoholu s energy drinkem může vyvolat poruchy srdečního rytmu, mdloby a ztrátu vědomí.

Společnost Monster Beverage vyrábí několik značek energetických nápojů. Na obalech uvádí, že je nedoporučuje některým skupinám spotřebitelů včetně dětí, za něž výrobci nápojů považují jedince mladší 12 let, a lidem citlivým na kofein. Podle platných pravidel FDA producenti energetických nápojů nemusejí uvádět, kolik kofeinu jejich nápoj obsahuje. Mohou také nápoje prodávat jako doplňky stravy, na něž se vztahují jiná pravidla než na nápoje.

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ