Jak na neplodnost chlapců s rakovinou? Odebráním kusu varlete

Zdraví
28. 3. 2014 18:25
Neplodnost onkologicky nemocných chlapců může vyřešit biopsie varlete. Tkáň se zamrazí a vypěstují se nové buňky zbavené těch rakovinných (ilustrační foto).
Neplodnost onkologicky nemocných chlapců může vyřešit biopsie varlete. Tkáň se zamrazí a vypěstují se nové buňky zbavené těch rakovinných (ilustrační foto).

Vědci jsou o krok blíže zachování plodnosti u chlapců, které postihla rakovina a musí podstoupit chemoterapii a radiační léčbu. Sexuálně nevyzrálí jedinci si totiž nemohou sperma uschovat pro budoucí reprodukci a američtí vědci jim znovu chtějí vrátit naději na budoucí rodičovství. A zatím to vypadá, že nový postup spočívající v odebrání tkáně z varlete funguje.

Chemoterapie někdy bývá důvodem neplodnosti u mužských pacientů, a lékaři se proto snaží delší dobu přijít na to, jak jim pomoci. Nová metoda je zatím slibná a spočívá v biopsii (odebrání) tkáně z varlete. Získaná část varlete se poté zamrazí a v dospělosti u pacientů umožní rozmnožení spermatogoniálních kmenových buněk (mají na starost vývoj spermií) a jejich transplantaci zpět do těla. Jak ale zamezit rakovinným buňkám, které se ve tkáni také mohou nacházet, aby se v budoucnu opět nedostaly s nově "vypěstovanými" pohlavními buňkami do těla a nemoc znovu nepropukla?

"Naše studie se potýká s otázkou bezpečnosti - zda rakovinné buňky přežijí replikaci kmenových buněk produkujících sperma. Rakovina by se tak potenciálně mohla znovu objevit. Zatím ale naše testy ukazují, že zachování plodnosti tímto způsobem funguje a tento postup doporučujeme," uvedl vedoucí studie Hooman Sadri-Ardekani z nemocnice Wake Forest Baptist Medical Center v Severní Karolíně pro vědecký magazín Fertility and Sterility.

Dosavadní neúspěch

Ověření účinnosti nového postupu probíhalo u buněk akutní lymfoblastické leukémie. Ta tvoří 30 procent zhoubných nádorů v dětském věku, nejčastěji od jednoho roku do patnácti let. Předchozí testy u této nemoci prokázaly, že zhruba u třetiny pacientů se rakovinné buňky objevily i ve tkáni varlat. 

Odborníci ze Severní Karolíny ale zkoušeli leukemické buňky z kostní dřeně tří pacientů reprodukovat v laboratorních podmínkách a zkoušet, zda se jich dokážou při reprodukci zdravých pohlavních buněk zbavit. A zatím hlásí úspěch. Jeden vzorek tvořily rakovinné buňky a druhý byl jejich kombinací s buňkami testikulárními (z varlete). Všechny buňky prošly reprodukčním procesem a nakonec se ukázalo, že během měsíce ty leukemické zcela zmizely a zůstaly jen testikulární. Úspěchy se zatím dostavují u zvířat, ale na lidech se teprve musí potvrdit.

Nejčastěji se s neplodností v důsledku agresivní léčby potýkají pacienti s akutní lymfoblastickou leukémií, Hodgkinovým lymfomem, určitými druhy nádorů na mozku nebo rakovinou kostí. Díky možnostem moderní léčby se dnes daří zachraňovat až osmdesát procent dětských onkologických pacientů, ale mnohdy se z nich stávají neplodní muži.

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ