Senioři
Kdo zaplatí pleny
09.01.2011 09:43
Desítky tisíc urologických pacientů si připlatí. Zdravotní pojišťovny totiž nechtějí nadále proplácet pleny proti samovolnému úniku moči. Zvláště pro seniory to bude rána. Například pětaosmdesátiletá důchodkyně Květa musí každý měsíc zaplatit za pobyt v domově pro seniory, z penze, která činí 10 400 korun, jí pak zbude jeden a půl tisíce. Z toho ještě hradí návštěvy u lékaře, recepty, léky...
A jako značná část českých seniorů si rovněž musí dokupovat inkontinenční pleny. Na ty jí ale pojišťovna přispěje 1400 korunami (což stejně stačí jen na tři kusy denně, paní Květa jich spotřebuje minimálně pět). Pokud by o příspěvek přišla, na pleny by jí už nezbylo. Měsíčně ji totiž vyjdou na téměř dva a půl tisíce.
Už teď si pacienti doplácejí
A právě tohle ji - a tisíce dalších seniorů - čeká. "Uvažujeme, že pro určité indikační skupiny by v budoucnu tyto pomůcky hrazeny být nemusely," připouští opatrně ministerstvo zdravotnictví. Pomůcky pro pacienty, kteří trpí samovolným únikem moči, totiž přijdou zdravotní pojišťovny ročně až na půldruhé miliardy korun. Argument pro zrušení příspěvku? Jsou to sociální, nikoli léčebné prostředky.
Jenže experti s tím nesouhlasí. Ostatně inkontinenci jako diagnózu schválila i Světová zdravotnická organizace. "Je to velice častý příznak, rozšířený stejně jako cukrovka nebo deprese," podotýká primář urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. Kritici navíc připomínají, že většina seniorů, kteří představují nejpočetnější skupinu ze zhruba 250 tisíc urologických pacientů v Česku, nebude na pleny mít. "Už teď si pacienti doplácejí na pětinu inkontinenčních pomůcek," upozorňuje Zachoval.
Horký brambor
Zdravotní pojišťovny se problém snaží hodit na ministerstvo sociálních věcí. "Výrazně roste podíl velmi nákladné zdravotní péče a léčiv. Pokud tedy máme z omezeného zdroje finančních prostředků něco omezovat, pak by to měly být náklady, na kterých se pacient reálně většinou může finančně podílet - a pokud opravdu ne, pak může pomoci sociální systém," tvrdí šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Ministerstvo práce se ale brání: věc je v gesci ministerstva zdravotnictví, s nímž se nicméně bude o problematice jednat. Ať tak či tak, zdravotní pojišťovny už se chystají osekat seznam pomůcek, na které budou přispívat. Kdy a čeho přesně se bude týkat, zatím tají.
Dlouhodobě se však diskutuje o vozíčcích pro tělesně postižené, příspěvku na brýle či o zubním materiálu. Nálepku "sociální pomůcky" by v budoucnu mohly dostat i paruky pro onkologické pacienty, zdravotní kočárky či ortopedické matrace.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.