Nepravidelný srdeční rytmus může urychlit demenci

Zdraví
7. 6. 2013 09:00
Stav našeho srdce se podle nového zjištění odráží na mozku a poznávacích schopnostech (ilustrační foto).
Stav našeho srdce se podle nového zjištění odráží na mozku a poznávacích schopnostech (ilustrační foto).

Lidé, kteří trpí takzvanou síňovou arytmií a mají nepravidelný tep, se podle nejnovějších zjištění vědců z alabamské univerzity častěji a dříve potýkají s poruchami paměti a myšlení.

"Problémy s uvažováním a pamětí jsou u stárnoucích lidí obvyklé a studie ukazuje, že se v průměru zhoršují u jedinců se síňovou fibrilací," uvedl pro americký odborný časopis Neurology vedoucí výzkumu Evan Thacker. Stav našeho srdce se podle nového zjištění odráží na mozku a poznávacích schopnostech.

Výzkum sledoval více než pět tisíc jedinců starších 65 let. Na počátku zkoumání nesměli přihlášení lidé trpět srdeční arytmií a mít za sebou mrtvici. Každý rok po dobu sedmi let jim pak vědci předkládali test mapující jejich paměť a schopnosti uvažování s maximálním ohodnocením sto bodů. Postihla-li během tohoto období někoho mrtvice, z programu byl vyřazen.

Srdce vs. mozek

U zhruba jedenácti procent účastníků výzkumu, tedy 552 lidí, se během sledování rozvinula síňová fibrilace a výsledky pak prokázaly, že se jejich mentální schopnosti zhoršovaly dříve, než bylo běžné. "Výsledky ukazují, že pacienti s fibrilací síní jsou v průměru náchylnější ke kognitivním poruchám či demenci v dřívějším věku, než je tomu u lidí, kteří podobnou komplikací netrpí," potvrdil Thacker. Podle něj výsledek 78 bodů v testu již signalizuje demenci. Tuto hranici lidé bez problémů s fibrilací překračují většinou v 87 letech, při nepravidelném srdečním rytmu však o dva roky dříve.

Také český lékař Jiří Neuwirth ve své studii poukazuje na nebezpečí fibrilace síní u seniorů. Upozorňuje na to, že její kontrola a léčba může významně zpomalit nebo i zastavit zhoršení kognitivních poruch. Řada dalších výzkumů prokázalo, že také srdeční selhání je spojeno s kognitivním postižením a demencí. Vědci z Americké lékařské asociace výzkumem na 1300 lidech starších 75 let potvrdili, že selhání srdce u starších lidí zvýšilo riziko demence.

V Česku je nejčastější příčinou demence ve stáří Alzheimerova nemoc, kterou podle neurologů z Univerzity Karlovy trpí 120 - 130 tisíc lidí. Odborníci předpokládají, že v příštích čtyřiceti letech stoupne počet lidí postižených demencí dokonce na trojnásobek.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ